Od 1 marca nowe dowody

Image

Dowody osobiste będą od marca wyglądać inaczej. Oprócz tego wszyscy ci, którzy np. w Stalowej Woli mieszkają tymczasowo, nie będą musieli jak to było do tej pory wyjeżdżać do miejscowości zameldowania by wymienić dokument…

Dowód zrób sobie gdzie chcesz

O dwa miesiące, z 1 stycznia na 1 marca 2015 r., przesunięty został termin wejścia w życie przepisów wprowadzających System Rejestrów Państwowych, obejmujący rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych i rejestr stanu cywilnego. Wynika to z wchodzącej od nowego roku w życie nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.

Od 1 marca 2015 roku wejdą w życie przepisy, na mocy których będzie można składać wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego i odebrać go w dowolnej gminie na terenie kraju. Nie oznacza to oczywiście, że będzie konieczność wymiany wszystkich dowodów. Dotyczy to tylko tych dowodów, które tracą termin ważności lub ich konieczność wymiany wynika z innych przyczyn, np. utraty dokumentu czy zmiany miejsca zamieszkania.

Już bez szczegółowych danych

W myśl przepisów utworzony zostanie elektroniczny rejestr dowodów osobistych, co oznacza, że dostęp do niego będą miały wszystkie urzędy gmin. I właśnie dzięki temu wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Jeśli więc zameldowany jesteś w Krakowie czy Warszawie, a mieszkasz w Stalowej Woli, wszystkie formalności dotyczące nowego dowodu załatwisz u nas na miejscu. Nowością będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu.

Do wniosku trzeba będzie dołączyć fotografię obowiązującą w paszportach, która powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem jego złożenia. Nowy dowód będzie ważny przez 10 lat (z wyjątkiem dowodów dla dzieci poniżej 5 roku życia).

Będą kłopoty w urzędach?

Nowy dowód będzie takiej samej wielkości co jego stary odpowiednik, ale nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania (przy przeprowadzce nie trzeba więc go będzie wymieniać), kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też na nim zeskanowanego podpisu jego posiadacza. Tymczasem adres zameldowania potrzebny jest do załatwienia różnych spraw w wielu instytucjach. Poprzedni więc dowód pod tym względem był lepszy od swojego następcy, bo teraz wymagać się od nas będzie zaświadczenia o zameldowaniu. Trzeba będzie po nie przyjść do Urzędu Miasta i za nie zapłacić. A to już nie jest dobra wiadomość…

AW

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Jeden Taki

~123rt podaj linka do tych rewelacji... Bajkopisarze widzę pojechali ostro.

janek82

Bzdury piszecie - w całej Europie nie ma czegoś takiego jak "zameldowanie", co więcej w wielu krajach nie ma w ogóle dokumentu takiego jak "dowód osobisty" i nie ma tam żadnych problemów.

~deel

dla posiadaczy Prawa Jazdy chyba nie powinno być problemu. Jest tam adres

~123rt

nie żartuje pisze jak najbardziej poważnie
a po co im to
tego trzeba się zapytać tych oszołomów z PO
bo to oni wprowadzają ale znając życie pewnie po to by mieć kontrole totalna nad tobą czy mną

~tttt

żartujesz sobie?

123rt
to po co im to?

~123rt

a ja tak tylko powiem
od września 2015 roku każdy nowy polak będzie miał wszczepiany chip refid pod skóre
niezartuje kto nie wiezy niech popatrzy w necie jak wszystko w tym kraju i to przeszło pod osłona nocy w sejmie

~123rt

ludzie czas na rewoltę dość tych pajaców z PO niech każdy prostestuje omija sklepy ludzi popierających PO brac urlopy w pracy nie robić nadliczbowych a każdy kto spotka nasz a ukochana pania poseł niech jej dosadnie w oczy powie co o niej mysli

rst..38

a skąd beda wiedzieli, że zdjęcie było zrobione sześć miesięcy temu umiech

~miś

już sobie wyobrażam jak jakaś stara raszpla w urzędzie spojrzy na mnie z nad okularów i powie ,-pan to nie pan! no i weż człowieku udowodnij takiej że nie jesteś wielbłądem,,,,

~wystarczy

chore przepisy wymyślone przez niezdrowych tępaków a naród ma to wszystko konsumować i trawić w obawie kolejnych absurdów.TAKIE RZECZY TYLKO U NAS.

~Jan Kowalski

A co będzie jak nazywam się Jan Kowalski i sąsiad z bloku obok to też Jan Kowalski i pójdzę odebrać przesyłkę na poczcie to jak mnie pani w okienku zweryfilkuje czy to ja czy sąsiad??? jeśli nie po adresie??? Brak podpisu to też obłęd. Już widzę jak ludzie nie swoje kredyty spłacaja bo bank nie mógł zweryfikować podpisu.

Andrzejek

Kogoś pojebało.

~marzena

A jeśli posiadam dokument pobytu stałego, zameldowania to też będę musiała ganiać do urzedu po zaświadczenie? Paranoja!!!

~ustawa

1 lipca 2011 weszła w życie Ustawa o ograniczaniu barier w administracji, która stanowi m.in.:
ART. 220 § 1

„Art. 220 § 1. Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli:

1. znane są one organowi z urzędu,
2. możliwe są do ustalenia przez organ na podstawie:
a) posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych,
b) rejestrów publicznych posiadanych przez inne podmioty publiczne, do których organ ma dostęp w drodze elektronicznej na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
c) wymiany informacji z innym podmiotem publicznym na zasadach określonych w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
d)przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych (dowodu osobistego, dowodów rejestracyjnych i innych).
§ 2. Organ administracji publicznej żądający od strony lub innego uczestnika postępowania zaświadczenia albo oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego jest obowiązany wskazać przepis prawa wymagający urzędowego potwierdzenia tych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia albo oświadczenia.”.

Czyli po pierwsze, urzędnicy nie powinni wyręczć się petentem, jeśli mogą to zrobić sami, po drugie inne dokumenty zawierające potrzebne dane nie są mniej ważne, a po trzecie petent może złożyć oświadczenie. Dotyczy to co prawda urzędów, ale inne instytucje miejmy nadzieję, staną się bardziej elastyczne.

stella

opłata 19 zł i to nawet nie płatne w budynku urzędu gminy.

~janek

~Ja... Czy jest jakaś opłata skarbowa za takie zaswiadczenie?Jak nie ma to nam pewnie wprowadza a tych zaświadczeń pewnie trochę będą wydawać i tym sposoben mamy następny"podatek"i dobry zarobek dla urzędów.

~Ja...

A zaświadczenie o zameldowaniu, nadal bedzie ważne 60 dni????!!!! Czy zostanie to wydłużone? Bo, jak bedę musiała "latać" do UM co 2 miesiące, to mnie ..... trafi...:(. Masakra, na samą myśl, o tych "bardzo uprzejmych" urzędnikach pomyślę, to aż nie chce mi się tam iść :(

~hmm

A olicja jak bedzie chciala wylegitymowac to jak? tez musze udac sie do urzedu po pismo zameldowania ;> jezyk

~hmm

No to ułatwili nam!!!!!

~Mr. WHO

Bardzo istotna informacja to ostatnie kilka zdań: płatne zaświadczenia o zameldowaniu. To jest nagminne wyciąganie kasy przez samorządy pod byle pretekstem, które zwala się potem na bezduszną machinę państwową...dalej będzie tylko dobrowolne niewolnictwo.

~Kazik

NO TO SUPER...KOLEJNY BUBEL WYMYSLONY PRZEZ NASZE PANSTWO
ja bede latał i zamawiał zaświadczenie za pieniędze zeby cos załatwic?
katastrofa....