Ułatwią pracę strażakom

Image

W Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej, która mieści się przy ul. Kwiatkowskiego w Stalowej Woli, oddano do użytku Powiatową Stację Obsługi Sprzętu Ochrony Dróg Oddechowych. Strażacy dostali też sprzęt, który przyda się w akcjach.

W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości z powiatu stalowowolskiego, w tym m.in. posłowie: Renata Butryn i Antoni Błądek, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, a także Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Bogdan Kuliga, wójt Zaleszan Paweł Gardy oraz inni samorządowcy.

- Chcemy, ażeby to, co się dzisiaj otworzy, to co dzisiaj zaistnieje, mogło przynieść efekty wymierne. Każdy ze strażaków wie, na czym polega praca w aparacie dróg oddechowych. Bez aparatu nie wejdziemy dziś praktycznie do żadnego pomieszczenia, gdyż tam czeka na nas zagrożenie. To, co jest tutaj zrobione, będzie służyć bieżącym przeglądom. Każdy aparat po użyciu musi być przeglądnięty, żeby strażak mógł z powrotem wejść w strefę dymu. Za każdym razem, po użyciu musi być zrobiony przegląd- mówi Tadeusz Niedziałek, komendant PSP w Stalowej Woli.

Jak podkreśla komendant PSP otwarcie Powiatowej Stacji Obsługi Sprzętu Ochrony Dróg pozwoli na bezpieczne przygotowanie sprzętu firmy Auer.

Strażacy zyskali również nowe wyposażenie:

- Samochód Ratownictwa Technicznego klasy średniej. Koszt pojazdu to 1,3 mln zł, jego wyposażenie kosztowało ponad 700 tys. Zakup był możliwy dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2007 - 2013.

- Mikrobus marki Ford Transit Custon- samochód przeznaczony do przewozu grup ratowniczych i sprzętu z możliwością ciągnięcia przyczep specjalistycznych. Jego zakup był zrealizowany ze środków Starostwa Stalowowolskiego w wysokości 10 tys. zł oraz środków własnych w wysokości 98 tys. zł.

- Przyczepa specjalna ratownictwa ekologicznego przeciwpowodziowego - dozowarka materiałów sypkich i granulowych "Neptun" kosztowała 63,5 tys. zł. Sprzęt w całości został sfinansowany przez Wojewodę Podkarpackiego ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie i usuwania skutków klęsk żywiołowych.

- Pojazdu typu quad z przyczepą za 90 tys. zł- zakup sfinansowany przez Wojewodę Podkarpackiego.

- Powiatowa Stacja serwisu sprzętu Ochrony Dróg Oddechowych, realizacja zadania kosztowała około 200 tys. zł. Środki pochodziły z: sprężarka- KSRG 48 tys. zł, rezerwuar powietrza- Stowarzyszenie Ratownik 25 tys. zł. Środki własne KP PSP Stalowa Wola to 30 tys. zł. Komenda Wojewódzka przekazała 21 tys. zł na myjkę i suszarkę, Powiat Stalowowolski wydał 67,5 tys. zł na urządzenia pomiarowe.

Ważnym punktem uroczystości było otwarcie Powiatowej Stacji Obsługi Sprzętu Ochrony Dróg. Przecięcia wstęgi dokonali: Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Bogdan Kuliga, komendant PSP w Stalowej Woli st. bryg. mgr inż. Tadeusz Niedziałek oraz starosta powiatowy Janusz Zarzeczny.

Poseł na Sejm RP Renata Butryn pogratulowała otwarcia Powiatowej Stacji Obsługi Sprzętu Ochrony Dróg podkreślając, że podnosi ona poziom bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.

- Dziękuję wszystkim samorządowcom, że potrafili tak pięknie współpracować dla dobra nas wszystkich. To jest najcenniejsze, że jest zgoda ponad podziałami, że jest wytyczony kierunek pracy- mówiła Renata Butryn.

Poseł Antoni Błądek powiedział, że dzięki Powiatowej Stacji Obsługi Sprzętu Ochrony Dróg podniesie się standard pracy i będzie możliwość pomocy innym.

- Jednostka stalowowolska należy rzeczywiście do jednostek dobrze zorganizowanych, zdolnych do niesienia pomocy w każdych okolicznościach. Myślę, że jest jeszcze wiele spraw do załatwienia, jeśli chodzi o obszar straży pożarnej, jeśli chodzi o przepisy, ubezpieczenia itd., ale te sprawy powoli jakoś będą się najprawdopodobniej finalizować- mówił Antoni Błądek.

Komendant PSP w Stalowej Woli wręczył Podkarpackiemu Komendantowi Wojewódzkiemu pamiątkowy upominek - grawerowaną statuetkę.

[MagPie]

Materiał video

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.