Sezon zatruć czadem trwa

Image

Ze stalowowolskiej komory hiperbarycznej w sezonie jesienno- zimowym korzystało już 7 osób. Zatrucia tlenkiem węgla w wielu przypadkach dałoby się uniknąć…

Jak dowiedział się portal stalowe miasto.pl z komory hiperbarycznej (Podkarpackie Centrum Medycyny Hiperbarycznej), znajdującej się w stalowowolskim szpitalu, korzystało już podczas tegorocznej jesieni i zimy 7 osób. Wśród poszkodowanych było 6 osób dorosłych i jedno 2- letnie dziecko. Pierwsze przypadki zatrucia tlenkiem węgla odnotowano 30 października, ostatnie 6 grudnia 2014 roku (jeśli chodzi o sezon jesienno- zimowy 2014/2015).

Komora hiperbaryczna znajdująca się w stalowowolskim szpitalu nie raz już ratowała życie. Należy do Niepublicznego Zakładu Opieki Medycznej, którym kieruje Zbigniew Gola. W szpitalu dzierżawione jest pół piętra, gdzie działa Podkarpackie Centrum Medycyny Hiperbarycznej. Na oddziale tym znajduje się komora hiperbaryczna, która wykorzystywana jest do leczenia oparzeń, ratowania ludzi po zatruciach tlenkiem węgla, oparzeniach górnych dróg oddechowych, ciężkich powikłaniach ropnych. Jest to nierzadko terapia ostatniej szansy. Trafiają tam pacjenci w skrajnie ciężkich przypadkach.

Na całym Podkarpaciu ostatnie śmiertelne zatrucie czadem odnotowano 8.12.2014 roku w Trzcianie. Jak informują podkarpaccy strażacy, do zdarzenia doszło w domu jednorodzinnym około 1 nad ranem. Ucierpiały 3 dorosłe osoby. Jednego z mężczyzn nie udało się uratować. Pozostałych przebywających w domu (mężczyzna i kobieta) przewieziono do szpitala.

W wielu przypadkach tragedii dałoby się uniknąć, gdyby człowiek zadbał o stan swoich piecyków gazowych i instalacji.

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

- co najmniej raz na 3 miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- co najmniej raz na 6 miesięcy w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Art. 62 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) oraz co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~albin

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114912,14502503,5_mln_zl_za_bledy_medyczne__Dyrektorka_szpitala___Czy.html?wall=1
polecam ,tak na marginesie