Więź w działaniu między pokoleniami

Image

Celem tego projektu jest próba podjęcia działań, które mogą mieć wpływ na poprawę sytuacji rodzin zagrożonych przemocą. Tematem przewodnim- pokazywanie pozytywnych więzi rodzinnych. W najbliższym czasie zapraszamy ojców na wspólny wyjazd. Warto! Zobacz szczegóły…

Urząd Miasta we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Stalowowolskim Ośrodkiem Wsparcia i Interwencji Kryzysowej oraz Poradnią Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu realizuje kolejny projekt pn. „Więź w działaniu między pokoleniami” dofinansowany ze środków Programu Osłonowego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „WSPIERANIE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W TWORZENIU SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE”.Tegoroczny projekt prowadzony będzie do grudnia 2014 roku i stanowi kontynuację działań realizowanych w zeszłorocznej edycji projektu pn. „Więź w działaniu”.

Głównym celem projektu jest próba podjęcia działań, które mogą mieć wpływ na poprawę sytuacji rodzin zagrożonych zjawiskiem przemocy i doświadczających przemocy. Tematem przewodnim i zarazem łączącym większość działań projektu jest tworzenie, pielęgnowanie i pokazywanie pozytywnych więzi rodzinnych zarówno między dziećmi i rodzicami, jak i dziadkami, które dają szansę przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wielu negatywnym zachowaniom.

Działania, które zostały zaplanowane w ramach projektu są bezpłatne i obejmują:

Działania skierowane do osób w różnym stopniu uwikłanych w przemoc, tj. zagrożonych, doświadczających lub doświadczonych przez przemoc:

- Porady i konsultacje prawne oraz pomoc przy sporządzaniu pism sądowych – dyżury realizowane są w dwóch punktach: w siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Dotkniętych Przemocą „Tarcza” przy Al. Jana Pawła II 5 w piątki w godz. 16-18, w siedzibie Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej przy ul. Polnej 18 po wcześniejszym umówieniu się na konsultację - tel. 15 642 52 93.

- Działania aktywizujące i wspierające, skierowane do kobiet doświadczających przemocy, mające na celu pobudzenie kobiet do zmiany swojej sytuacji społecznej i zawodowej, stanowiące próbę uzupełnienia zadań realizowanych w ramach procedury „Niebieskie Karty”.

- Zajęcia warsztatowe dla osób uzależnionych i współuzależnionych realizujących program terapeutyczny w Poradni Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu będące wzbogaceniem podstawowego programu terapeutycznego.

- Działania edukacyjne skierowane do osób starszych, m.in. klientów MOPS, członków klubów seniora, uczestników Domu Dziennego Pobytu i innych osób, które przyjmą zaproszenie na tego typu działanie.

Działania skierowane do rodziców i dziadków chcących tworzyć prawidłowe więzi i relacje:

- Warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców małych dzieci oraz przyszłych rodziców, którzy chcą się przygotować do nowej roli, osób szukających wiedzy na temat nawiązania głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi. Elementem dodatkowym zajęć będzie spotkanie z położną poświęcone opiece nad małym dzieckiem. Zajęcia mają charakter warsztatów i odbywają się w małej grupie, jest to 10 cotygodniowych spotkań, zazwyczaj w godzinach popołudniowych. Prowadzone będą w siedzibie Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej przy ul. Polnej 18, a pierwsze spotkanie zaplanowane zostało na 6 października br. (poniedziałek) w godzinach 16.30-20.00. Bliższe informacje i zapisy pod nr telefonu: 15 642 52 93.

- Warsztaty dla rodziców pn. „Szkoła dla rodziców”.

- Warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców samotnie lub z daleka wychowujących dzieci, po rozwodzie, rozstaniu, ale mających kontakt z dzieckiem. Zajęcia nie są przeznaczone dla osób pozbawionych praw rodzicielskich, a ich realizacja zaplanowana została w okresie od października do grudnia br. Zajęcia mają formę 2 sześciogodzinnych spotkań, chęć udziału można zgłosić pod nr telefonu 15 642 52 93.

- Wspólny, jednodniowy wyjazd ojców z dziećmi – działanie adresowane jest do ojców z dziećmi w wieku od 6 lat, wyjazd zaplanowany został na 11 października 2014 roku (sobota) do Ulanowa – uczestnikom zostanie zapewniony transport. Program imprezy obejmuje zajęcia, gry i zabawy sportowo-rekreacyjne dostosowane do wieku uczestników (m.in.: paintball, przejazd samochodami terenowymi, ścianka wspinaczkowa, gry terenowe itp.), nie zabraknie też rodzinnej rywalizacji, a na koniec wspólnej zabawy przy ognisku. Warunkiem uczestnictwa w wyjeździe jest wypełnienie karty zgłoszeniowej, którą można odebrać osobiście w Wydziale Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta ul. Wolności 9, I piętro pok. nr 11 lub pobrać ze strony http://www.stalo(...)1%29.pdf

Wypełnioną kartę zgłoszeniową należy złożyć do dnia 6 października 2014 roku w Wydziale Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta ul. Wolności 9, I piętro pok. nr 11 lub pedagogowi w szkole bądź wychowawcy w placówce wsparcia dziennego, do której uczęszcza dziecko.

- Warsztaty dla babć i dziadków połączone z elementami spędzania wspólnego czasu z wnuczętami, których celem jest pokazanie roli babci i dziadka w rodzinie, roli innej niż rola rodziców w procesie wychowywania dzieci w towarzyszeniu w rozwoju czy w opiece nad wnukami. Zajęcia mają charakter warsztatów psychologicznych, odbywają się w małej grupie. Jest to 10 cotygodniowych spotkań, w godzinach popołudniowych, jedno spotkanie trwa 3,5 godz. Poza warsztatami grupa będzie miała możliwość zaplanowania spędzenia czasu w atrakcyjny sposób (np. kulig). Zajęcia zaplanowane zostały na okres od 30 października do 18 grudnia 2014 roku. Aby wziąć udział w zajęciach należy się zapisać telefonicznie: 15 642 52 93 (99) lub mailowo: sowiik_(at)_sowiik.pl.

Działania skierowane do lokalnego środowiska:

- Kampania informacyjno-edukacyjna skierowana do mieszkańców naszego miasta.

- Występ kabaretu „HRABI” z programem skierowanym przede wszystkim do rodzin uczestniczących w działaniach w projekcie, który będzie elementem kończącym projekt. Dla pracowników pierwszego kontaktu ze stalowowolskich instytucji w listopadzie zorganizowana zostanie konferencja poświęcona zadaniom instytucji w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Koordynacją projektu zajmuje się Wydział Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta Stalowej Woli przy ul. Wolności 9, I piętro pokój nr 11, telefon 15 643 34 80.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~gość

Projekt ciekawy a szczególnie wyjazd tatusiów wraz z dziećmi.
Na codzień można zauważyć, że to mamy odprowadzają dzieci do szkoły, przyprowadzają je, odrabiają z dziećmi lekcje, chodzą na zakupy.
Panowie zajęci są pracą a po ciężkim tygodniu brak im czasu na relaks z dziećmi.

Polecam ten wyjazd dla wszystkich tatusiów. Nie macie nic do stracenia a zyskacie wiele bo ten czas bedzie dla Was i dla Waszych dzieci.

Panowie nie zdają sobie sprawy, że to nie zabawki, nie słodycze, nie drogie prezenty świadczą o tym czy ojciec jest dobrym ojcem.
Najważniejszy jest czas jaki możesz poświęcić swemu dziecku i nigdy żadna zabawka, żaden drogi prezent nie zrekompensuje czasu jaki nie jeden stracił.

U mnie na osiedlu jest ojciec, który kiedy się da to gra w piłkę nożną ze swoją 7-8 letnią córką. Ona lubi tę grę ale da się zauważyć też zazdrość w oczach innych dzieci, których tatusiowie nie mają dla nich czasu bo są zmęczeni po pracy.

Może warto choć raz na kilka lat ten czas znaleźć?

~degeneruch

Paintball, czyli jak nauczyć syna strzelać do ojca. Więź jest.

~mieszkaniec

super wystąpi u nas HRABI ;)))

~Pawel

ciekawy projekt, chyba sie zdecyduje