Bezpłatne badania kolonoskopowe

Image

200 pacjentów Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli do końca bieżącego roku skorzysta z dodatkowych, bezpłatnych badań kolonoskopowych. Stalowowolski szpital pozyskał na ten cel dotację w wysokości 80 tys. zł w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia, konkursu na realizację zadania pn. „Program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego w zakresie wykonywania badań kolonoskopowych w systemie oportunistycznym”.

W/w program jest częścią Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Polega na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób średniego zachorowania na raka jelita grubego w tzw. systemie oportunistycznym. Jest to system w którym identyfikacji kandydatów do badań, dokonują lekarze rodzinni oraz podstawowej opieki medycznej.

Badania kolonoskopowe przesiewowe polegają na wykonaniu pełnej kolonoskopii z uwidocznieniem dna kątnicy i proksymalnego fałdu zastawki Bauchina. Badanie obejmuje również pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy oraz usunięcie polipów wielkości do 10 mm. Jeśli badanie wykaże obecność polipów powyżej 10 mm to osoby zostaną zakwalifikowane jako pacjenci i będą leczeni w ramach systemu finansowego przez NFZ.

Grupą docelową badań są: osoby w wieku 50-65 lat, osoby w wieku 40-65 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego oraz osoby w wieku 25-65 lat z rodziny z zespołem Lyncha. Z udziału w badań kolonskopowych w ramach w/w zadania wyłączone są osoby, które wykonały podobne badanie w ostatnich 10 latach lub/i mają kliniczne objawy sugerujące istnienie raka jelita grubego.

Nowotwory zabijają masowo

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, choroby nowotworowe są coraz częstszą przyczyną zgonów w Powiecie Stalowowolskim. W 2010 roku zanotowano 211 zgonów z tego tytułu, rok później – 218, a w 2012 roku już 224. Nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, powodując ponad 26% zgonów u mężczyzn oraz 23% zgonów u kobiet. W 2012 roku wskaźnik umieralności z tego tytułu w Powiecie Stalowowolskim wyniósł 25,3% i był o niemal 2 punkty procentowe wyższy niż średnia na terenie województwa Podkarpackiego (23,5%).

Sposób rekrutacji

Kandydaci do badań identyfikowani będą przez lekarzy rodzinnych lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy ocenią czy dana osoba kwalifikuje się do badania. Kandydaci do badań kierowani będą do stalowowolskiego szpitala z wypełnioną ankietą, której wzór przygotuje Ministerstwo Zdrowia

– Wzór ankiety powinien do nas trafić lada dzień, wtedy będziemy mogli szybko przekazać go lekarzom rodzinnym i podstawowej opieki medycznej. Myślę, że badania ruszą najpóźniej w połowie października – przekonuje Mirosław Leśniewski, Dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

O dokładnym terminie uruchomienia badań kolonoskopowych w ramach w/w projektu, poinformujemy na stronie internetowej stalowowolskiego szpitala (www.szpital-stw.com).

Informacje można także uzyskać pod nr telefonu: 15 843 31 57

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~kitti

Byłam w lutym tego roku na kolonoskopi i gastroskopi będąc obarczoną dużym ryzykiem tej choroby. Jak się myśli o zdrowiu to nie straszne i takie badania, gdy chcemy żyć.

innainaczej

badanie nie jest okropne. moze do najprzyjemniejszych nie nalezy ale spokojnie mozna je przezyc. kolke mialam juz 5 razy i zyje i pewnie nie jedna w zyciu jeszcze taka przyjemnosc mnie czeka ;) a jesli ludzie nie chca sie badac to niech pozniej nie maja pretensji, ze lekarze rozkladaja rece bo juz nic nie da sie zrobic

~why?

o czym mówiliście? Że ministerstwo zdrowia ogłosi konkurs?

~Konrad M.

Dokładnie dwa lata temu podczas Marszu Różowej Wstązki o tym problemie mówiliśmy - a teraz proszę są owoce BRAWO !!!!!
Profilaktyka zawsze jest tańsza niż leczenie i tak nie boli ! ! !
Pozdrawiam Konrad Mężyński

~bebe

tata na takim był i badanie jest okropne :( straszna jest sama metoda jego robienia