W Stalowej Woli ruszają Dni Dizajnu

Image

27 września rusza II edycja Dni Dizajnu w Stalowej Woli, pod hasłem Przestrzeń przyjazna dla wszystkich. W ramach Dni Dizajnu odbędzie się wiele działań społecznych, wydarzeń artystycznych, wystaw, dyskusji na temat roli architektury, urbanistyki i dizajnu w życiu miasta i jego mieszkańców, a także gości przebywających w mieście czasowo.

Organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na to, jak ważne jest dobre, funkcjonalne, przemyślane i estetyczne kształtowanie każdej przestrzeni, jaki wpływ ma architektura i urbanistyka na jakość życia w mieście oraz czego powinniśmy oczekiwać od współczesnej architektury i wzornictwa. Dni Dizajnu mają także za zadanie budzić świadomość i wrażliwość mieszkańców Stalowej Woli w odniesieniu do wybitnych, a czasem niedocenianych obiektów modernizmu w mieście, oraz podjąć próbę znalezienia dla nich nowej, współczesnej funkcji.

Nowym elementem w programie będzie pokazanie wieloletniej tradycji dobrego, polskiego wzornictwa, począwszy od marek sięgających niekiedy kilku wieków wstecz po ikony współczesnego dizajnu.

Głównymi punktami Dni Dizajnu są w tym roku konferencja pn. „Stalowa Wola miasto przeszłości – przyszłość miasta” i wystawy kuratorskie „Made in Poland” Katarzyny Wydry oraz „Polished Up” Agnieszki Jacobson-Cieleckiej i Pawła Grobelnego. Dopełnieniem będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących, organizowanych w obiektach Muzeum, Politechniki Rzeszowskiej, w przestrzeni miejskiej.

Eksperci w zakresie architektury, urbanistyki, dizajnu i projektowania uniwersalnego przedstawią swoje poglądy na miejską przestrzeń Stalowej Woli na otwartej konferencji, która jednocześnie odpowie na hasło przewodnie Dni Dizajnu.

Anglicy chwalą się nie tylko Big Benem, ale i charakterystycznymi, czerwonymi budkami telefonicznymi, Francja kojarzy się z Wieżą Eiffla, ale i z buteleczką Chanel n°5, Włochy to nie sam Rzym, ale także marka Fiat, Czesi słyną z Mostu Karola, ale również z piwa Pilsner oraz butów Bata – mówi Katarzyna Wydra – Polska również ma repertuar podobnych produktów, wystarczy wspomnieć kamionkę z Bolesławca, porcelanę z Ćmielowa, szkło z Krosna, pralkę Polar, maszyny Łucznik czy słodycze Wawel. Ich przeglądem będzie wystawa MADE IN POLAND, na której zaprezentujemy najbardziej rozpoznawalne wytwory i wzory z polskiej ikonosfery – od kultowych marek, poprzez tradycyjne wyroby i popularne sprzęty po charakterystyczny dizajn.

Druga z wystaw „Polished Up” autorstwa znanego duetu Jacobson-Grobelny została przygotowana jako kontynuacja projektu „Unpolished”, prezentującego dokonania młodych polskich projektantów dorastających w dobie transformacji gospodarczej, którzy zdecydowali się projektować i samodzielnie produkować własne projekty. Od pewnego czasu ci sami dizajnerzy z powodzeniem współpracują z przemysłem, tworzą przemyślane, świetnie zaprojektowane przedmioty. Właśnie te wdrożone przez nich produkty złożyły się na wystawę „Polished Up”.

W tym roku przygotowujemy także specjalną ofertę dla najmłodszych. W strefie dla dzieci znajda się dwie wystawy uzupełnione bogatą ofertą warsztatową. Pierwsza z nich to propozycja firmy Boomini – bajeczne domki dla lalek, uczące od najmłodszych lat zasad urządzania wnętrz. Domki z zestawem mebelków do samodzielnego układania przez dzieci, pozwalają rozwijać dziecięcą wyobraźnię, funkcje społeczne oraz kształtować poczucie estetyki i zamiłowanie do piękna. Druga wystawa – „Papierowe Miasto” autorstwa Ewy Solarz – ma zainteresować dzieci tematami związanymi z miastem, jego architekturą i urbanistyką. Dzieci staną się jej współtwórcami, aktywnie uczestniczącymi w tworzeniu papierowego „dobrego” miasta. Poznają podstawowe pojęcia z dziedziny architektury i urbanistyki i będą miały szansę na pokazanie swojej kreatywności, tworząc własne miasto. W miarę upływu czasu wystawa będzie się zmieniać, rosnąć w nowe obiekty, jak w prawdziwym życiu.

Szczególne miejsce w programie zajmą warsztaty dla dorosłych i rodzin, w których główną rolę będzie odgrywał temat związany z ideą food design oraz stylowym urządzaniem wnętrz.

Dni Dizajnu odbędą się 27-28 września w przestrzeni wystawy „COP dla przyszłości” przy ul. Hutniczej 17, oraz na Politechnice Rzeszowskiej, w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Stalowej Woli, ul. Kwiatkowskiego 4.

Parterami Dni Dizajnu są: Polska Akademia Nauk, School of Form w Poznaniu, Politechnika Wrocławska, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Akademia Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu

Konferencja: Stalowa Wola, Miasto Przeszłości – Przyszłość Miasta

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli we współpracy z Polską Akademią Nauk oddział w Lublinie organizuje w dniach 27-28 września 2014 r. konferencję: Stalowa Wola, Miasto Przeszłości – Przyszłość Miasta”. Zaproszeni specjaliści z Polski skupią się wokół zagadnień związanych z architekturą, wzornictwem, planowaniem uniwersalnym miast przyjaznych mieszkańcom. Konferencja adresowana do wszystkich mieszkańców Stalowej Woli odbędzie się w ramach II edycji Dni Dizajnu .

Referaty prezentowane będą w trzech blokach tematycznych. Pierwszy z nich „Architektura modernistyczna – miejska i przemysłowa” odbędzie się w sobotę 27 września w auli stalowowolskiej filii Politechniki Rzeszowskiej, w godz. 14.45-17.30, drugi: „Wzornictwo historyczne a współczesne projektowanie” tego samego dnia w godz. 18.30-20.45; trzeci: „Przestrzeń przyjazna, miasto dostępne” – w niedzielę 28 września w godz. 16-18 w hali wystawy „COP dla przyszłości”.

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na problem niszczejących, często wybitnych przykładów modernistycznych rozwiązań obszaru COP i przywrócenie ich kulturze polskiej i europejskiej.

Poszczególne spotkania w ramach konferencji staną się okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń wśród przedstawicieli środowisk akademickich, opiniotwórczych, twórczych oraz użytkowników obiektów modernistycznych, powstałych w okresie międzywojennym, umożliwi również aktywne włączanie się w debaty nad problemami współczesnej architektury i designu, a także kwestią jakości życia w przestrzenni miejskiej.

Więcej można dowiedzieć się na stronie www.dnidizajnu.pl

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~mondry

Nic nie kumam

~design

~mondry - w zawodówkach tego nie uczą. Co to według ciebie jest In Desing? Popitoliło ci się z programem do składu In Design (Adobe). Dni Dizajnu? - poczytaj co napisano powyżej - może coś skumasz. A jak nie - to idź pisać do Sztachety - taki sam obciach!

A program i planowana realizacja - rewelacja!

cinnamon_girl

...A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" !!!

~Seb

Czego, rwa mać???

~mondry

Hm Dni Dizajnu? Kto to wymyślił? Słowo In Desing to chyba angielskie, czyli projektowanie. Nic nie kumam.