Uczcili pamięć powstańców

Image

Już po raz trzeci ulicami Stalowej Woli, w 6-cio km trasie przejechał Rajd Honoru upamiętniający 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wydarzenie to zgromadziło wielu mieszkańców powiatu stalowowolskiego, jak również osoby z dalszych rejonów m.in. z: Trześni, Krzeszowa, Gorzyc, Rudnika nad Sanem czy Tarnobrzega.

Wszyscy ci, którzy chcieli uczcić pamięć tych, co zginęli podczas Powstania Warszawskiego zebrali się przed Miejskim Domem Kultury, gdzie odbywały się uroczystości związane z tymi ważnymi dla historii naszego narodu wydarzeniami. Organizatorzy Rajdu Honoru przybliżyli jego uczestnikom krótką historię wydarzeń z 1944 roku.

Radny Rafał Weber zadał pytanie: czy Powstanie Warszawskie było potrzebne? Od lat bowiem toczą się spory na ten temat. Historycy szacują, że podczas wydarzeń z 1944 roku zginęło 150, a nawet 200 tys. cywili. W czasie 63 dni zniszczeniu uległo 80% Warszawy. Rafał Weber przybliżył słowa uczestnika powstania, żołnierza Armii Krajowej prof. Witolda Kieżuna.

- Decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego zapadła tak naprawdę wolą mieszkańców Warszawy. Oni wiedzieli, że po tym jakby nie wykonali dekretu hitlerowców wzywającego do budowy fortyfikacji Warszawy będą za to później karani, a samą Warszawę na początku sierpnia czeka zagłada, stąd decyzja z 31 lipca taka, żeby w godzinę W, o godz. 17.00, 1-go sierpnia podjąć walkę i stanąć w obronie mieszkańców, a także samej Warszawy. Myślę, że w tym duchu się dzisiaj spotykamy, w duchu upamiętnienia i uczczenia wszystkich bohaterów waliki o stolicę, walki o nasz kraj- mówił Rafał Weber, organizator uroczystości.

Senator Janina Sagatowska, która objęła patronatem Rajd Honoru podkreśliła, że Powstanie Warszawskie było wielkim cudem braterstwa, a Stalowa Wola nie zapomniała o wydarzeniach sprzed 70 lat. Wyraziła również radość, że poległych przyszli uczcić nie tylko starsi, ale i młodzież, dzięki której historia o warszawskich bohaterach będzie wciąż żywa.

- Jestem naprawdę bardzo dumna ze Stadowej Woli i z ludzi młodych, że rodzice, dziadkowie i inni chcieli przyprowadzić swoje dzieci, wnuki i razem być w takiej pięknej chwili oddawania hołdu tym, którzy przed nami kochali ojczyznę, pracowali i umierali dla niej. Cześć i chwała powstańcom- mówiła Janina Sagatowska.

Również radny Lucjusz Nadbereżny wyraził radość z tego, że tak wiele osób wzięło udział w obchodach rocznicowych.

- My, jesteśmy tutaj, dlatego aby powiedzieć, że nie zgadzamy się, aby hańbić najpiękniejszą, najdroższą krew Polaków, która płynęła ulicami Warszawy i wszystkich innymi miast, również Stalowej Woli. 1-go sierpnia, 70 lat temu spadły bomby również na Stalową Wolę, tu również toczyły się walki. Akcja Burza, Powstanie Warszawskie nie dotyczyły tylko Warszawy. To była walka o całą Polskę- mówił Lucjusz Nadbereżny.

O godzinie 17.00 została uruchomiona ręczna syrena. W tym samym czasie kibice Stali Stalowa Wola również, choć w nieco inny sposób niż pozostali obecni na Placu Piłsudskiego, uczcili pamięć bohaterów. Po hymnie ulicami Stalowej Woli, na 6- cio kilometrowej trasie wyruszył Rajd Honoru.

Organizatorami uroczystości byli miejscy radni Rafał Weber oraz Lucjusz Nadbereżny, którzy od 2009 roku w Stalowej Woli przygotowują rocznicowe upamiętnienie sierpnia 1944 roku. Dla uczestników przygotowano pamiątkowe koszulki. Można było otrzymać także prasowankę na t-shirt, naklejkę na samochód i biało-czerwoną opaskę odblaskową, którą Instytut Pamięci Narodowej, w ramach prowadzonej akcji edukacyjnej, przekazał dla uczestników III Rajdu Honoru.

Materiał video

Przewiń do komentarzy




















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Taki jeden

Towarzyszu Jajec : zlozcie samokrytyke i odpowiedzcie merytorycznie waszym oponentom.

~Tow. Jajec

My Towarzysze zagarnęliśmy wszystko w tym kraju, nawet historie. Ale czasami musimy pozwolić na zaistnienie innej. Tymczasowo.

Bądźmy czujni Towarzysze, dobra pamięć musi zniknąć to pomyjami!

~piket

a jak pis dojdzie do władzy to wszystko będzie? no bo w obietnicach są równie dobrzy jak to po i inne partie. i nie przypisuj mnie do po ponieważ są tyle warci co pis.

~Anty_PeŁo

No co ja tu wypisuje ??? Przecież to "dwór magnata" powinien być co najmniej ministrem rolnym a ten "piket" premierem . I wtedy to wasz nowy kraj o nazwie "ch.j , dupa i kamieni kupa" byłby krajem mlekiem i miodem płynącym !!! Jaka wielka szkoda że chyba na Marsie !!!

~piket

dwór magnata 100% racji. bardzo to niesmaczne co robią a udają, że są lepsi od innych partii. tylko bezpartyjna rada i prezydent, którzy będą dbać o mieszkańców a nie o interesy partii.
"MNÓŻCIE SIĘ I ZAJMUJCIE STOŁKI, GDZIE POPADNIE BYLE PISIORAMI"

~dwór magnata

Rajd honoru?? Nadbereżny i honor? Przecież to dwie różne rzeczy. Może horowe było objęcie stołka w WORD, a potem w magistracie? Może honorowy był Weber, który bezczelnie, bez doświadczenia i kompetencji, został kolejnym wicedyrektorem w WORD? To jest kolesiostwo i szajka, która jeszcze coś raczy mówić o honorcze i krwi Polaków? Jak w PO jest kolesiostwo, to co jest w PiS-ie?

Żaden Rajd Honoru, proszę zmienić tytuł artykułu. Był to Rajd Kolesiów z PiS-u, którzy zagarniają pamięć i historię, do własnych politycznych celów. Tfu!

~Tow. Jajec

Ach te reakcyjne kapitalistyczne bandyty i kułaki, wszędzie ich było pełno i nigdy nie przestają. I dzisiaj wychodzą z lasu przyczajeni wrogowie rewolucji. Bądźmy czujni towarzysze, dobra pamięć musi zniknąć!

~Anty_PeŁo

Nieeee ... No co Wy ? Teraz o jakichś tam bohaterach pierdu-pierdu... I Jeszcze z Warszawy ??? Teraz Przypominam Najważniejszą sprawą dla takiego kraju co ostatnio zmienił nazwę z POLSKA na (ch.j, dupa i kamieni kupa ) SĄ JABKA !!!!
JABKA Sawickiego (Sawicki to taki pastuch od pasania krów) który dostał od tuseka tekę ministra ds. rolnych.
Trzeba ratować jabka sawickiego a nie jakieś bohatery wam w głowach !!! Bo ruskie embargo założyły.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM a (ch.j , dupa i JABKA) pastuchowi sawickiemu ...no i tusekowi
A pro po : Ponoć tusek już nie na kolanach u merkelowej a na glebie czołga się przed urzędasami Łunii Europejsatej !!!

~Zing

Jaruzelski nas dzieli spojrzeniem na ludzi honoru :-) Michnik dal pole do popisu gdzie leży linia podziało. Targowiczanie tez mieli wybór.

~j.K

kibol

~lewy

Drogi Lucjuszu! Znowu zobaczyłem Twoją śliczną buźkę na obchodach Powstania Warszawskiego. Mam nieodparte jednak wrażenie, że oczywiście robisz to na pokaz. Nie masz pojęcia (ja oczywiście także, z tym, że ja nie robię z tego szopki) co się tam działo. Dodatkowo urządzasz z tej okazji, jakiś śmieszny rajd rowerowy. Czyżby w Powstaniu uczestniczyła jakaś brygada rowerowa? Może w szkole coś przeoczyłem. Proszę cię, nie rób z siebie i swojej "cioci" Sagatowskiej większych kretynów jak inni cię widzą. Na marginesie mam dwie małe dygresje. Jako mieszkaniec i rady Stalowej Woli podczas jazdy powinieneś mieć spinacz na nogawce! jak nie wiesz o co chodzi zapytaj "cioci", one pewnie wie, iż jest to podstawowa zasada rowerzystów udających się do Huty. Druga to, jako dyrektor WORD-u powinieneś znać przepisy ruchu drogowego, choć po tym jak obejmowałeś stanowisko, niekoniecznie. To przypomnę ci, że podczas jazdy nie wolno używać tel. komórkowego.
Tak jak kiedyś przewidywałem, teraz startujesz w wyborach na prezydenta Stalowej Woli a za chwilę zobaczę twoją buźkę na plakatach do Sejmu. Brawo Lucjuszu! Pamiętaj jednak, skąd się wziąłeś i obyś nie spadł szybciutko tam gdzie niedawno byłeś. Trzymaj się i walcz ze Shrekiem, może ci się uda. Piszę, gdyż nie mogę na ciebie głosować (nie jestem mieszkańcem Stalowej Woli). Pozdrów ode mnie Jarka, który lubi także Powstanie. Szkoda, że nie celebrujecie np. Bitwy pod Grunwaldem (może jeszcze ktoś żyje?)

~sami swoi

odemnie to nara umiech) jebac lysego

~mersik

Kiedy społeczeństwo miasta czci bohaterów, to prezydenta na uroczystości nie ma. To niewybaczalne lekceważenie. Odwołamy go w wyborach. Będziemy głosować na pana Lucjusza.

~Taki jeden

Pomijajac bezmyslne wypowiedzi samych swoich i jemu podobnych , pojawiaja sie tez komentarze ludzi , majacych ambicje intelektualne .Niestey , na miare obecnych czasow ( podwojnych magistrow).
Drogi Manie , co bylo i jest dla Polski najwazniejsze ? Infantylne zachowanie sie jej przywodcow cywilnych i wojskowych, tak znane nam z histori Polski , czy tez racjonalne i rozsadne prowadzenie losow kraju po bezdrozach polityki ? Tam nie ma miejsca na alkoholowe uniesienia , nie ma miejsca na naiwnosc polityki zyczeniowej , tam drogo placi sie za naiwnosc.Wyciagniemy wnioski z bolesnej historii czy tez nadal bedziemy gloryfikowac bezrozumnych ,, bohaterow,, ? Mam oczywiscie na mysli przywodcow powstania , ktos kto chce uczcic bohaterstwo zolnierzy , powinien jedoczesnie wyraznie napietnowac sprawcow tych bezsensownych smierci , zniszczen i cierpien.Co wspolnego ma z tym wszystkim Targowica , kto wbil ci do pustej mozgownicy , ze protest przeciw kultywacji bezmyslnosci jest pochwala Polski Ludowej ? Jestes ofiara czy wspoltworca tej manipulacji politycznej?

~Czuwaj

Roczni 1976 pamięta panią profesor Janinę Wałęge która jako nauczyciel jezyka polskiego i uczestnnik powstania tak pięknie potrafiła nas wprowadzić w tamte lata.

~my naród

do ~people : Możesz wyjaśnić co to są"walenistyczne obelgi". Nie znam takiego pojęcia - chyba, że PIS-iorska , kulturalna nomenklatura.

~Vampire

@Kambion, świadkowie tamtych wydarzeń już dawno nie żyją.
Ile znasz żywych osób w wieku 90 lat (wtedy mieli po koło 20) ?
Ja sam urodziłem się w 1987 roku, a informacje zbieram ze źródeł pisanych, w tym internetowych.
Nawiasem mówiąc, Polacy specjalnie nie dbają o pamięć historyczną. Na cmentarzu wojennym w Rozwadowie jeszcze do lat 60-tych widoczne były mogiły żołnierzy austro-węgierskich. A potem je zadeptano. Był też krzyż prawosławny z racji że pochowano tam również pewną liczbę żołnierzy rosyjskich. Oczywiście zlikwidowany. A te ponad 100-letnie tunele pod Rozwadowem ? Mogły by być niezłą atrakcją turystyczną, gdyby je udostępnić dla turystów. Ale oczywiście zostały zamurowano / zawalone ziemią.
I tak systematycznie ginie pamięć narodowa, a wraz z nią ginie naród.

~buuuu

W Warszawie pisiory w tym roku również buczały jak przemawiał prezydent i premier. Nic dziwnego nawet w Tarnobrzegu pisiory świętują oddzielnie od reszty.

~buuuu

W Warszawie pisiory w tym roku również buczały jak przemawiał prezydent i premier. Nic dziwnego nawet w Tarnobrzegu pisiory świętują oddzielnie od reszty.

~buuuu

W Warszawie pisiory w tym roku również buczały jak przemawiał prezydent i premier. Nic dziwnego nawet w Tarnobrzegu pisiory świętują oddzielnie od reszty.

~people

Walenistyczne obelgi tylko pogrążają upadający walenizm. Dają obraz antyformacji tych, co te kalumnie rzucają. To ich problem, ich rodziców, że takie mają braki. Społeczeństwo Stalowej Woli szanuje bohaterów. Społeczeństwo Stalowej Woli dziękuje za zorganizowanie społecznych obchodów przez samych mieszkańców miasta. Prezydent sam się pogrążył nie biorąc udziału w tych obchodach. Zostanie odrzucony.

~kambion

@Vampire
Piszesz o ciekawych rzeczach. Wiesz o tym ze wspomnień świadków? Ciekawy temat a mało kto się zajmuje historią naszego miasta. Szkoda.

~Rachmistrz

taaa, dużo piszą, ale sami nie wychodzą z szafy na światło dzienne :-)

~Kiss

ooooj oj hehe Reżimowe dzieci niosą teraz flagi postępu i dręczącej niepamięci umiech

~Rachmistrz

umiech

A gdzie maszerują aktywiści i przodownicy?

~Vampire

A pamiętacie 1 Sierpnia 1944 roku w Stalowej Woli ?
Kolumny wojsk niemieckich wycofywały się przez Stalową Wolę na zachód, za linię Wisły. Odjeżdżając podpalili jeszcze Ratusz w Rozwadowie. Po wycofaniu się regularnych jednostek Wehrmachtu, do Rozwadowa przybyła jeszcze niemiecka grupa dywersyjna która miała zaminować i wysadzić w powietrze więżę kościoła parafialnego w Rozwadowie (aby Armia Czerwona nie mogła wykorzystywać jej jako punktu obserwacyjnego). Lokalna ludność ubłagała jednak żeby kościoła nie wysadzać.
Trzy miesiące przed wycofaniem się wojsk niemieckich ze Stalowej Woli, w Maju 1944 roku Gestapo niestety odkryło tajną kwaterę AK na ulicy Bełżyńskiego. Było tam pięciu AK-owców. W toku wymiany ognia, trzech uciekło, dwóch zginęło.
Co do Warszawy, to została wyzwolona spod okupacji niemieckiej dopiero 17 Stycznia 1945 roku przez 1 Armię Wojska Polskiego walczącą u boku Armii Czerwonej.

~Rockschmidt

@Andrzejek: Koszulki rozdano tym, którzy przyjechali najwcześniej, czyli znajomym znajomych i członkom Partii. Jeśli jesteś Murzynem, Cyganem, Arabem, Żydem, gejem, lesbijką, trans lub imigrantem, możesz to zgłosić do Komisji Europejskiej do wydziału ds. dyskryminacji. W przeciwnym przypadku szanse na odzyskanie koszulki masz niskie.

~ps.Monter

Październik 1944 w Ożarowie Bór -Komorowski spotkał się z generałem von dem Bach. 5 października 1944 o godz. 8.00 dokonał przeglądu plutonu osłonowego pod dowództwem kapitana Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”, a o godz. 9.45 pomaszerował na czele oddziałów powstańczych do niewoli. Ps. Monter wmieszał się w tłum ludności cywilnej, z cywilami wydostał sie i przeżył, uciekł do USA. Po upadku powstanie Monter przechwalał się, iż to on wydał decyzję o godzinie "W". Chwałą powsatńcom, którzy de facto zostali skazani na śmierć nie przez Niemców, a właśnie przez takich jak "Monter" , dla odpowiedzialnych wybuchowi powstanie wieczne potępienie. Chyba największa traagedia w historii Polski. Nadbereżny trochę historii. sami swoi - do podstawówki

~ps.Monter

Październik 1944 w Ożarowie Bór -Komorowski spotkał się z generałem von dem Bach. 5 października 1944 o godz. 8.00 dokonał przeglądu plutonu osłonowego pod dowództwem kapitana Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”, a o godz. 9.45 pomaszerował na czele oddziałów powstańczych do niewoli. Ps. Monter wmieszał się w tłum ludności cywilnej, z cywilami wydostał sie i przeżył, uciekł do USA. Po upadku powstanie Monter przechwalał się, iż to on wydał decyzję o godzinie "W". Chwałą powsatńcom, którzy de facto zostali skazani na śmierć nie przez Niemców, a właśnie przez takich jak "Monter" , dla odpowiedzialnych wybuchowi powstanie wieczne potępienie. Chyba największa traagedia w historii Polski. Nadbereżny trochę historii. sami swoi - do podstawówki

~Cap

@Jedrek, a tys tyz nie dostał czyś nie chciol?