Urbanik z brązem, Jóźwik w reprezentacji

W Szczecinie zakończyły się 90. Mistrzostwach Polski Seniorów w lekkiej atletyce. Z medalem wróci z nich Danuta Urbanik (na zdjęciu) z Victorii Stalowa Wola, która zdobyła „brąz” w biegu na 1500 m.

Rywalizacja w tej konkurencji toczyła się w dwóch seriach. Urbanik biegła w drugim biegu, w którym na starcie stanęły zawodniczki legitymujące się najlepszymi w kraju czasami na tym dystansie. Mistrzostwo Polski wywalczyła Angelika Cichocka z ULKS Talex Borzytuchom, czas 4:09,19, wicemistrzynią została uczestniczka ostatnich IO w Londynie Renata Pliś (MKL Maraton Świnoujście) – 4:09,97, a trzecia była Danuta Urbanik, czas 4:10,16.

W serii pierwszej biegu na 1500 m startowała koleżanka klubowa Urbanik Anna Wójcik. Była trzecia, a czasem 4:27,56 pobiła rekord życiowy. Ostatecznie Anna Wójcik została sklasyfikowana w tej konkurencji na 14 pozycji.

Dwa dni wcześniej ta sama zawodniczka zajęła siódme miejsce w biegu na 5 km, czas 16:46,77. Trzecie miejsce zajęła była zawodniczka Victorii, wywodząca się z Zaklikowa, Agnieszka Mierzejewska-Ciołek, czas 16:15,66.

Natomiast w biegu na 800 m mistrzynią kraju została inna była zawodniczka Victorii, obecnie AZS-u AWF Warszawa Joanna Jóźwik. Czwarta w tym biegu była Danuta Urbanik.

Joanna Jóźwik mimo że nie uzyskała limitu wymaganego przez PZLA na Mistrzostwa Europy, które 12 sierpnia rozpoczną się w Zurychu, to jednak swoim występem w finałowym biegu na 800 m, w którym pokonała m.in . Angelikę Cichocką, wicemistrzynię świata z hali na tym dystansie, przekonała do siebie lekkoatletyczną centralę i tym sposobem zobaczymy wychowankę trenera Stanisława Anioła w Mistrzostwach Europy.