Wiceminister w SANBanku

Image

14 kwietnia w Nadsańskim Banku Spółdzielczym odbyło się spotkanie na temat przyszłości polskich banków spółdzielczych. Uczestniczyli w nim prezesi banków spółdzielczych z całego Podkarpacia.

Inicjatorem spotkania był prezes SANBanku Stanisław Kłapeć, na zaproszenie którego do Stalowej Woli przybyła wiceprzewodnicząca Komisji Finansów Publicznych, kandydatka do europarlamentu z listy Platformy Obywatelskiej, Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska i Wiceminister Finansów Wojciech Kowalczyk.

Podczas spotkania rozmawiano na temat kondycji banków spółdzielczych, a także o tworzeniu nowelizacji ustawy o bankach spółdzielczych i zrzeszających oraz o innych istotnych sprawach. Głównym tematem dyskusji była kwestia implementacji dyrektywy CRD IV i rozporządzenia CRR Parlamentu i Rady Unii Europejskiej. Są to nowe deregulacje, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa całego sektora bankowego. Nakładają one także pewne ograniczenia co do działalności m.in. banków spółdzielczych, zwiększają wymogi kapitałowe i wymogi płynnościowe.

- Ustawa o bankach spółdzielczych i zrzeszających, która jest poddana konsultacjom ponadrocznym jest ustawą na tyle ważną dla sektora, że podejmujemy spotkania z sektorem aby wyjaśniać wszelkiego rodzaju zastrzeżenia, konsultować proponowane spotkania. Te rozmowy z bankami, konsultacje, które mamy nadzieję zakończyć w przeciągu miesiąca lub dwóch, trwały ponad rok. Jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia kompromisu, który jak to każdy kompromis, nie będzie satysfakcjonował wszystkich stron, ale powinien adresować te problemy, które były poruszane także na dzisiejszym spotkaniu – mówi Wiceminister Finansów Wojciech Kowalczyk.

Kolejnym ważnym tematem, który poruszono było rozporządzenia Ministra Finansów, które szczegółowo reguluje warunki tworzenia tzw. rezerw celowych na kredyty.

- Sektor Banków Spółdzielczych spełnia bardzo ważną rolę w polskiej gospodarce. Mimo stosunkowo niewielkiego udziału procentowego w aktywach jest to ważnych element antycyklicznej polityki gospodarczej. Banki spółdzielcze spełniły bardzo ważną rolę w pobudzaniu gospodarki i dostarczaniu kredytowania w czasie kryzysu, szczególnie w latach 2009-2010– mówi minister.

SANBank wpisał się znakomicie w potrzeby klientów. Prezes Nadsańskiego Banku Spółdzielczego w Stalowej Woli Stanisław Kłapeć powiedział, że w 2014 roku SANBank udzielił swoim klientom kredytów na sumę 300 mln zł.

- Chcieliśmy pogratulować i podziękować Nadsańskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Stalowej Woli, który prezentując wyniki (myślę, że pan minister z zainteresowaniem obejrzał prezentację) pokazują jak ważny jest w środowisku lokalnym bezpieczny bank i ten bank, który akumuluje pieniądze ze środowiska pożyczając i dając szansę rozwoju, również w środowisku. On zna najlepiej potrzeby, zna swoich klientów i z tego powodu jest bankiem bezpiecznym. Inne banki komercyjne miewały różne kłopoty. Banki Spółdzielcze, będąc blisko klienta, starały się tych kłopotów nie mieć, ale ta sytuacja gospodarcza, która jest, doprowadzała do tego, że czasem klienci nie płacili w terminie– mówi Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska.

Spotkanie z przedstawicielem ministerstwa finansów było dla bankowców okazją do dyskusji na temat zmian, jakich należy spodziewać się w polskiej bankowości. Wiceminister Finansów Wojciech Kowalczyk zapewnił, że rząd podjął decyzje rekomendujące urzędom skarbowym przyspieszenie zwrotu VAT dla firm ze 120 do 60, a nawet 30 dni.

(MP)

Materiał video

Przewiń do komentarzy








Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =