Koniec śmieciowych umów?

Image

W tym tygodniu rząd przyjął nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na zmianach zyskają osoby zatrudnione na umowę zlecenie…

Umowy śmieciowe - Plaga dzisiejszych czasów

Wielu Polaków narzeka, że nie ma szans na stałą umowę o pracę. Pracodawcy oferują jedynie umowy śmieciowe: o dzieło lub zlecenie. W przypadku tej drugiej, szef ma obowiązek płacenia składki ZUS. Bardziej poszkodowani są pracujący na podstawie umowy o dzieło, gdyż nie mają ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego, nie przysługuje im też prawo do urlopu. Umowy śmieciowe to gwarancja tego, że nigdzie nie dostaniemy kredytu mieszkaniowego, jak również jesteśmy poszkodowani w różnych innych aspektach. W kwestii umów śmieciowych w końcu czekają nas zmiany. Kilka dni temu Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Osoby zatrudnione na umowę zlecenie uzyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych oraz wyższe świadczenia idąc na urlop macierzyński czy wychowawczy, a także prawo do minimalnej emerytury.Co na to nasi lokalni parlamentarzyści?

- Każda zmiana prawa pociąga za sobą ryzyko, że przyczyni się w sposób faktyczny, nie do jego większego przestrzegania, ale do szerzenia się bezprawia. I o ile sam pomysł wydaje się słuszny, o tyle obawy pozostają, jak to będzie działało w praktyce. Można przypuszczać, że zbytnie przeregulowanie rynku pracy czyli faktycznie to, do czego dążą związki zawodowe w tym względzie, przyczyni się do wzrostu bezrobocia oraz czarnej strefy, gdzie ludzie będą zatrudniani już poza wszelką kontrolą– mówi dla portalu StaloweMiasto.pl Poseł na Sejm RP Renata Butryn.

Prawo musi być sprawiedliwe dla wszystkich

Jak wyjaśnia Poseł Renata Butryn rząd stara się rozsądnie działać tak, aby stanowić dobre prawo, korzystne dla wszystkich stron. Stąd też pomysł rządowy, aby wprowadzić rozwiązanie pośrednie, które nie podniesie w sposób drastyczny kosztów funkcjonowania umów zlecenie o dzieło, a zapewni minimum ochrony osobom w ten sposób zatrudnionym.

- Zmiana ta reguluje w znaczący sposób rynek pracy i podnosi koszty firmom, które do tej pory zatrudniały na umowach cywilno- prawnych, wyrównując szansę z tymi przedsiębiorstwami, które zatrudniały na umowę o pracę i z automatu miały wyższe koszty. Proszę zwrócić uwagę, że wg danych PIP-u w 2008 około 9% sumy zatrudnionych było w oparciu o umowy cywilno- prawne, to w 2013 liczba ta stanowiła już 13%, co stanowi wzrost o 40%. Zwiększyła się też skala nadużyć przy zawieraniu tego typu umów z 4% w 2007 do 18% w 2013, czyli wzrost o 326%. I mówimy tu o umowach, które nie powinny być umowami- zlecenie, ale umowami o pracę. Firmy, aby pozostać konkurencyjnymi, prześcigają się w cięciu kosztów i dobrze, tak powinien właśnie wyglądać wolny rynek, ale nie może się to odbijać bezpośrednio na pracownikach, a niestety, przytoczone przeze mnie liczby dobitnie o tym świadczą. Z rozwiązaniem proponowanym przez resort pracy i rząd zgadzają się również pracodawcy i podkreślają oni, że zmiany te są rozsądne i uzasadnione– mówi Poseł na Sejm RP Renata Butryn.

Pierwszy krok już jest...

Poseł Renata Butryn uważa, że zmiany te to krok w dobrym kierunku. Kolejny etap, czyli egzekwowanie tego prawa w sposób należyty, leży już po stronie PiP-u i zależeć będzie od jego staranności przy kontrolowaniu pracodawców (nakładanie kar na tych, którzy postępują w nieuczciwy sposób zatrudniając ludzi na umowę cywilno-prawną, tam gdzie powinni de facto na umowę o pracę).

- Osobiście, jeżeli będę miała taką możliwość w przyszłości, będę opowiadała się również za obniżeniem stałych kosztów pracy, dotyczących zatrudnienia na umowę o pracę, aby zwiększyć konkurencyjność polskich przedsiębiorstw w świecie. Do tego jednak droga daleka, gdyż wymagałoby to ogólnonarodowego porozumienia w sprawie rozwiązania problemu KRUS-u i "ozusowania" w sposób sprawiedliwy i przejrzysty wszystkich obywateli, nie tylko tych pracujących na umowach cywilno- prawnych. Przy obecnej konstelacji parlamentu jest to, niestety, bardzo trudne, a szkoda, bo być może raz na zawsze skończyłby się problem za wysokiego ZUS-u, który blokuje rozwój wielu sektorów gospodarki, dających cenne miejsca pracy, zwłaszcza tych, które głównie oparte są na pracy ludzi i wymagają do wytworzenia dobra/usługi większej ilości pracowników. Przy takim skoordynowanym działaniu, po pewnym czasie, można by liczyć na realny spadek stopy bezrobocia i to długofalowy– wyjaśnia Poseł Renata Butryn.

[MagPie]

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~jkl

Jeśli obejmujemy tych z umów śmieciowych ZUSem to należało zmniejszyć składki ZUS dla wszystkich, a tak to będzie dorżnięcie firm.

~lili

pani B lepiej juz nic nie mowi o robieniu(dzialaniu) nie wspominajac. stracona kadencja.

~bo bo

TO TERAZ CZARNA STREFA WITA WAS !!!

~ryszar

Przy obecnej konstelacji parlamentu jak powiada Butryn. Ty się lepiej zajmij oprowadzaniem wycieczek po centrum Kopernika a nie bajdurzysz przed wyborami. I tak naciśniesz na guzik jak ci karzą. Twój koniec przy korycie bliski Renato... Niech się twoi klakierzy wypowiedzą co załatwiłaś dla miasta?

~???

a ile daja przy 2x 2000 dochodu?

~lokator

bankster - idź np. do bzwbk i zapytaj. potem sie odzywaj i udawaj mistrza cietej riposty

kos

jeżeli zarabiacie minimalną krajową to i żaden bank nie da Wam kredytu....

~ull

I bardzo dobrze ze koniec śmieciówek, niech praca bedzie na normalna umowe na etat w jednym zakładzie a nie w dziesieciu, niech emeryci odchodza kiedy ich czas na emeryture, niech w pierwszej kolejnosci zatrudniane sa osoby z danej miejscowosci- to moze wtedy w stalowej nie bedzie bezrobocia.

~Bankster

Oczywiście lokator, ze możesz dostać chwilówkę umiech

~lokator

co wy pieprzycie.
oczywiście że z umową zlecenia można wziąć kredyt mieszkaniowy!!!!!!
trzeba miec tylko jako taka zdolnosc + umowa na kilka miesiecy do przodu. w momencie brania kredytu i oblicznia zdolnosci trzeba pokazac zaswiadczenie o zarobkach za ost. 3 miesiace

~POZDR

STAWKI W STALOWEJ WOLI TO OK 1EURO ZA GODZINE !! KRAJE UE OD 10EURO ZA GODZINE PRZY NISKICH CENACH- SZCZEGÓLNIE ZA ART PODSTAWOWE ,KSIAZKI ART. DZIECIECE POLSKA EUROPA UE

~NATAN

[b]NIEZŁE KŁAMSTWO!![/b]CIEKAW CO Z STAWKA MINIMALNA ZA GODZINE?? PEWNIE NIC!!!JAK ZAWSZE OD 1-2 EURO ZA GODZINE!!! EUROPA HEHEHE-POLSKA

~Szum medialny

Lans goni lans, PO dogorywa wszystko za późno...

~basior

Nie będzie się opłacać, dopóki nie zrobią porządku z krusem. To jakaś komedia, że rolnik płaci 300 PLN na kwartał, a ja 3 razy tyle na miesiąć za jednego pracownika średnio. Skąd mają się pieniądze brać, jak połowa tego kraju to rolnicy? Albo wszyscy płacą albo nikt, dobrze mówi, że wtedy taniej by było i więcej pracy dla ludzi. Sam bym zatrudnił ze dwie osoby.

Wiktor

Przecież butrynowa razem z tuskíem zarzekała się przed wyborami że praca będzie się tu opłacać !

~Ane

Kuźwa, ta retoryka "śmieciowe" jest obrzydliwa. To pogarda dla pracy !!!!!!! To promowanie nieróbstwa !!!!!!!!!!!!

~jony

CYTAT

~Dorota
ja tez mam umowe smieciowa i to prawda nikt wam nie da kredytu mieszkaniowego skoro wasza praca jest czasowa, bo skad bedziecie miec splacac, tylko umowa o pracę da wam taka mozliwosc.


Nieprawda. Czasowa może być każda umowa ...

~ludek

pracy nie ma trzeba wyjeżdżać z tego kraju... trzeba namówić żonę do rzucenia pracy, dzieci, że lepiej będzie im gdzie indziej, trzeba sprzedać mieszkanie i wyjeżdżać z tego chorego kraju i zacząc życie od nowa jako fizol, ale dzieci będą miały już lepiej, więc napotyczni politycy spier...lajcieumiech

~ludek

pracy nie ma trzeba wyjeżdżać z tego kraju... trzeba namówić żonę do rzucenia pracy, dzieci, że lepiej będzie im gdzie indziej, trzeba sprzedać mieszkanie i wyjeżdżać z tego chorego kraju i zacząc życie od nowa jako fizol, ale dzieci będą miały już lepiej, więc napotyczni politycy spier...lajcieumiech

~Dorota

ja tez mam umowe smieciowa i to prawda nikt wam nie da kredytu mieszkaniowego skoro wasza praca jest czasowa, bo skad bedziecie miec splacac, tylko umowa o pracę da wam taka mozliwosc.

~fix

Pani posel Butryn jest za ,a nawet przeciw lepiej niech ona sie nie wypowiada w sprawachn o ktorych nie ma pojecia bo itak glosow nie zalapie.

~Rachmistrz

Ustawa jest pośrednia, zyskujemy minimalne świadczenia ZUS, bez równoważnego obciążania pracodawców. Na krechę...

~Kobieta

To cios w pracujących. To cios z bezrobotnych. To bardzo zła decyzja rządu. Koszty pracy są w PL i tak już za wysokie.

~deal

Co za bzdury.

CYTAT
Umowy śmieciowe to gwarancja tego, że nigdzie nie dostaniemy kredytu mieszkaniowego,


A niby dlaczego ?

I co to za określenie umowa śmieciowa ? Jeśli komuś nie pasuje. Niech pod most idzie, a nie obraża pracujących ! Gro woli pracować na umowęo dzieło. Bo zamiast kasa do zusu idzie ICH KIESZENI.

~qwe

yeaa zus będzie mógł kraść więcej pieniędzy ^^