Najpiękniejszy wieniec adwentowy

Image

W „Budowlance” zapachniało jedliną oraz suszonymi owocami, a to za sprawą kolejnej edycji konkursu na najpiękniejszy wieniec adwentowy…

3 grudnia w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec adwentowy. Rozpoczął się on od powitania uczniów przez dyrektora szkoły, następnie uczniowie zapoznali się z symboliką wieńców i zabrali się do dzieła…

Tradycją stało się, że na początku grudnia uczniowie wspólnie wykonują wieńce. Po raz pierwszy konkurs odbył się przeszło 10 lat temu, a dokładniej w 2001 roku. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka języka niemieckiego Barbara Adach.

- Tradycja powstawania wieńców jest bardzo długa. Narodziła się ona bardzo dawno temu. My właśnie przez tę tradycję niemiecką rozpoczynamy adwent w szkole. Uczniowie wiedzą, że zaczyna się okres Bożego Narodzenia, że mogą w tym momencie już zacząć oczekiwać narodzin Chrystusa, zaczynamy już śpiewać kolędy, a przy okazji nawiązujemy do tej niemieckiej tradycji czyli wieńca adwentowego w postaci wianka, a nie stroika. Na niemieckim wieńcu znajdują się 4 czerwone świece i dużo różnych ozdób, najlepiej by były one naturalne, w postaci szyszek, suszonych owoców, jarzębiny itd. W Niemczech wieniec wisi albo pod sufitem na wstążkach, albo jest kładziony na obrusie i zapala się kolejno co tydzień jedną świecę więcej. Na święta zapala się już 4 świece- mówi Barbara Adach.

Zasady konkursu są niezmienne, uczniowie tworzą wieńce w 4 osobowych zespołach. Na wykonanie wieńca mają 45 minut. Jury pod uwagę brało 4 kryteria: wytrzymałość wieńca, jego estetykę, zgodność z tradycją oraz organizację stanowiska pracy.

W roku ubiegłym jego formuła uległa małej zmianie, została poszerzona także o gimnazjalistów, którzy wykonywali wieńce adwentowe w macierzystych placówkach. Do konkursu włączyły się wtedy 4 gimnazja. Tym razem wprowadzono kolejną zmianę.

- W tym roku zaprosiliśmy gimnazja do wspólnej zabawy tutaj i chyba to się świetnie sprawdza. Przyjechali do nas uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Nisku, Gimnazja nr 1, 6, 7 ze Stalowej Woli. Cała młodzież bardzo chętnie zgłasza się do robienia wieńców- mówi Andrzej Kułakowski, nauczyciel języka niemieckiego.

Nauczyciele z gimnazjów dokonani oceny wieńców uczniów techników i licealistów, natomiast nauczyciele z ZSP nr 2 ocenili prace gimnazjalistów. Wszystkie osoby, które brały udział w konkursie otrzymały słodkie upominki. Autorzy najpiękniejszych prac otrzymali piękne choinki bożonarodzeniowe z ozdobami.

Część z wieńców stworzonych przez uczniów prawdopodobnie trafi na licytację, z której pieniądze mają zostać przeznaczone na szlachetną paczkę, część prac będzie można podziwiać, tak jak w ubiegłym roku podczas stalowowolskiej wigilii.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.