Zabytek czy bubel?

Image

Za kinem Ballada trwają prace przy budowie Parku24. Na tym terenie znajdowały się fundamenty niemieckiej artylerii przeciwlotniczej, które po prostu zostały usunięte i wyrzucone. Czy był to niepotrzebny nikomu bubel? Dlaczego coś co miało wartość historyczną trafiło na śmietnik?

Tyle lat nikogo to nie zainteresowało

Na obszarze, który obecnie przechodzi rewitalizację znajdowały się 4 fundamenty niemieckiej artylerii przeciwlotniczej, dwa z nich zostały zniszczone. Czy sam fundament można traktować jako zabytek? Dla niektórych mieszkańców obiekty te miały znaczenie historyczne. Ci nie są zadowoleni z tego, że zostały usunięte. Biorąc pod uwagę to, że na fundamentach nie ma niczego, to dla większości przechodniów był to mało znaczący obiekt. Tak naprawdę nikt nie zabiegał o to, by odtworzyć budowlę, nadać jej jakiegoś znaczenia historycznego. Ktoś przypomniał o niej sobie dopiero wówczas, gdy teren postanowiono zrewitalizować. Warto tutaj przypomnieć, że przed rozpoczęciem prac mieszańcy wymieniali szereg powodów, dla których długo planowana inwestycja nie powinna być zrealizowana właśnie w tym miejscu. Być może było podobnie również w przypadku fundamentów niemieckiej artylerii przeciwlotniczej. Co ciekawe, na jednym z nich swego czasu jeden z mieszkańców zrobił sobie kwietnik, o którym później zapomniał.

Co nas obchodzą niemieckie pamiątki...

Jak usłyszeliśmy w stalowowolskim magistracie, temat fundamentów niemieckiej artylerii przeciwlotniczej nie przeszedł bez echa przed jego usunięciem. Urzędnicy zastanawiali się, czemu miałaby służyć taka pamiątka po niemieckiej kulturze technicznej? W przyszłości teren ten ma służyć edukacji dzieci, jednak ani nie historycznej, ani militarnej, więc tak naprawdę czy pozostawienie fundamentów miałoby czemukolwiek służyć? Brane pod uwagę były również przenosiny fundamentu, jednak byłoby to bardzo trudne w realizacji, gdyż to co na wierzchu, nie wydaje się być duże gabarytowo, ale już to co pod ziemią, jest kilka razy większe.

Pół- zabytku, pół- pamiątki

Dużo łatwiejsze byłoby odtworzenie fundamentów niemieckiej artylerii przeciwlotniczej w innym miejscu, jednak nie mając „góry”, nie do końca miałoby sens przenoszenie tego co jest. W kwestii tej wypowiadał się także konserwator zabytków. Po przeanalizowaniu wszystkich aspektów dwie pamiątki po II wojnie światowej zniknęły z tego terenu...

[MagPie]


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~mirek

ta .... kaliber 12.5 mm to raczej nie na bombowce które miały atakować zakłady południowe i do takiego kalibru nikt nie buduje takich podstaw betonowych - trochę wiedzy panowie . Prędzej były to podstawy do sprzeżonych 20 , 37 lub nawet działa 88 mm która była produkowana przecież podczas wojny .

~Stefan44

das ist klasse!!! smiech2

~Gemaine Plusk

Das ist Flakvierling kal;.12.7 mm.Polski PKM poczwórnie sprzężony

~STW

Jako dziecko zastanawiałem się do czego to służyło. Nie dało się tego postumentu wykorzystać do osadzenia czegoś?
Co do reliktów II wojny, to przy drodze z Sulejowa do Piotrkowa Tryb. przez długie lata stał bunkier typu tobruk z wieżyczką od PzKpfw II. Gdzieś w latach 90 jak poszerzano drogę, bunkier zlikwidowano a wieżyczke sprzedano. Teraz znajduje się u prywatnego kolekcjonera w niemczech. Dobrze że nie skończyła na złomie, ale tak czy inaczej co ciekawsze rzeczy fryce wywożą do siebie. Nigdy go nie mogłem dokładnie obejrzeć bo był w nim śmietnik, a teraz obiekt już nie istnieje. Podobnie jak z niżej wspomnianym mostem.

~Gajowy

Dopiero Tusk się wkurwi. Przecież to są pamiątki po jego dziadku z wehrmachtu.

~popi

Naród który nie dba o własną historie,nawet bolesną,nie zasługuje żeby istnieć.Co im to przeszkadzało?

~jan

... całe szczęście ze nie ocalał wychodek używany przez żołnierzy wermachtu.... to dopiero byłby problem.

~justys

pewnie ze zabytek...

~kolo1

jeden zespół stanowisk jest przed ciemnym kątem , drugi koło aluteku - zachowały się nawet ziemnie schrony aunicyjne , łacznie ze stanowiskiem dla dalmierza .

Reiker

Schneider wz.1897 kal.75 mm, odpowiednik niemiecki po zmodyfikowaniu Flak 97.Mi osobiście te podstawy nie przeszkadzały.

~~~Patriota~~

na bank wydaje mi się ze przeciwlotnicze,ale jakiego kalibru?

~lilirose

oczywiscie, ze zabytek.

Mariusz77

No właśnie . Tez interesowały by mnie te informacje . Gdzie stoją jeszcze te obiekty i jakie działa tam były umieszczone .

kolo1

jedno jest koło szkoły trójki - wiec to można zostawić dla potomnych że tu germańce były . A tak na marginesie to takich niemieckich stanowisk bateri plot jest jeszcze dwa - tylko że w lesie . Pytanie jest tylko jakie tam dokładnie były zamontowane dzałka - może ma ktoś fotkę ?

arus61

Oprócz fundamentów na tym terenie są trzy wyjścia awaryjne ze schronów powstałe w latach 50. Stan tych "budowli" jest opłakany i niczemu one nie służą.Powinny podzielić los fundamentów poniemieckich i jako pozostałości zimnej wojny trafić na gruzowisko.Po przeanalizowaniu wszystkich aspektów decyzję za kilka lat może ktoś podejmie...

~git

powiem szczerze jakas wartosc historyczna to mialo niech tepaki w magistracie nie chrzania... jednak to pozostalosc po wojnie skoro bul komoruski u siebie odslania pomniki kalmukow z uralu ... to My Podkarpatczycy nie umarlibysmy pozostawiajac kilka pamiatek po Wehrmachcie jakas ciekawostka to jest i gdyby jakis osiol w magistracie w pore sie zreflektowal to to powinno zostac opisane skatalogowane i odnowione jako pamiatka militarna Niemieckiej mysli technicznej... ale ze malpom urzedasom sloma z butow a koltuny z lbow wystaja too efekt jest jaki jest...hej.

~STW

W Żarnowej obok Strzyżowa odczas modernizacji szlaku pocięto stary nitowany most kolejowy prowadzący niegdyś do niemieckiego tunelu/schronu kolejowego. Miał większą wartość historyczną niż postument po stanowisku działka przeciwlotniczego. Więc nie ma co płakać nad kawałkiem betonu ze szpilkami, lepiej chronić inne obiekty. Jak okoliczna ludność dewastuje parowozownię i ogałaca inne opuszczone obiekty ze wszelkich elementów metalowych (w magazynie amunicji obok kulochwytów na Grabskiego ktoś wyciął rury i woda zalała piwnicę),to jest dobrze ale wystarczy by wykonawcy usuneli kawałek betonu i wielkie halo. To że szwaby tu były widać już po byłym lokalu gestapo na Waryńskiego.

~Helmut

Ich kaufen diese platz mit flakartillerie

~spn

1. Nie bulbel
2. Nawet nie bubel. Proponuję zapoznać się z definicją słowa bubel. Równie dobrze można zapytać czy był to zabytek czy paradoks (słowo dość tu lubiane, które znaczenia chyba nikt w portalu nie rozumie)

Ps. była to pamiątka, czy potrzebna dziś w tym miejscu? Wątpię.

~Piotrek

Ani to Ani to!