Finał konkursu z ambasadorem

Image

We wtorek 9 kwietnia w Miejskim Domu Kultury odbył się finał X Powiatowego konkursu „Skutecznie Szukamy Pracy”, który połączony był ze spotkaniem z Szymonem Jędruchem, ambasadorem Stalowej Woli „Od pasji do zawodu”. W tym niezwykłym wydarzeniu uczestniczyła młodzież ze wszystkich stalowowolskich szkół ponadgimnazjalnych. Ponadto w sali widowiskowej MDK zasiadali również przedstawiciele dyrekcji szkół, radni miasta i powiatu, jak również inni zaproszeni goście m.in. poseł na Sejm RP Renata Butryn.

Organizatorami tego przedsięwzięcia było Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie oraz Miejski Dom Kultury.

„Od pasji do zawodu” - Zaprosiliśmy na spotkanie „Od pasji do zawodu” we współpracy z dyrektorem Miejskiego Domu Kultury Markiem Gruchotą pana Szymona Jędrucha, śpiewaka operowego. Ma to na celu pokazanie młodym ludziom, iż hobby może stać się drogowskazem do wyboru zawodu. Z talentu można uczynić zawód, a przy tym odnieść sukces, niezależnie od miejsca zamieszkania czy tradycji rodzinnych. Jednostką, która współpracowała przy organizacji tego spotkania jest Wojewódzki Urząd Pracy, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Stalowej Woli. Placówka ta doradza młodym ludziom w wyborze kierunku dalszego kształcenia, w tym przypadku kierunku wyboru studiów, dalszego uczenia się. Wybierając zawód trzeba kierować się swoimi predyspozycjami, zainteresowaniami, ale również pasjami i hobby, tak jak pan Szymon Jędruch. Jeśli ktoś myśli o takim wyborze, to zapraszamy do Centrum– mówiła Alina Ślęczka, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej.

CIiPKZ organizował już cykl spotkań dla młodych ludzi z różnymi przedstawicielami zawodów.Tym razem uczniowie stalowowolskich szkół poznali zawód śpiewaka operowego przez osobę ambasadora Stalowej Woli Szymona Jędrucha.

Na deskach Miejskiego Domu Kultury Szymon Jędruch zaśpiewał kilka utworów operowych. Później natomiast podzielił się ze zgromadzoną publicznością swoimi doświadczeniami. Jego droga zawodowa nie od początku była jasna i prosta, zanim profesjonalnie zajął się śpiewaniem robił wiele innych rzeczy. W rozwadowskim „Ekonomiku” ukończył liceum handlowe z tytułem menadżera, a równocześnie także Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia ucząc się gry na skrzypcach. Aktywnie brał udział w życiu kulturalnym miasta, zajęciach warsztatowych teatru „Okna” Miejskiego Domu Kultury. Przez kilka lat działał aktywnie w harcerstwie, skąd trafiał na ogólnopolskie festiwale harcerskie, gdzie zdobywał pierwsze nagrody. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale wokalno-aktorskim. Od września 2006 r. jest solistą teatru muzycznego w Łodzi.

- Myślę, że każdy z nas wzrasta w jakiejś rodzinie i rodzina ma wielki wpływ na człowieka, który dorasta. W moim domu oboje rodzice dużo śpiewali, trudno to nazwać jakimś profesjonalnym śpiewaniem, ale była pewna atmosfera. Problem polega na tym, że wszystko zaczyna się w domu i w moim przypadku tak było, potem były pewne konsekwencje. To co teraz robię było sumą moich doświadczeń. Różne etapy mojego życia przydają mi się współcześnie, np. to, że trenowałem sport bardzo jest potrzebne w teatrze muzycznym, gdzie trzeba tańczyć, śpiewać, grać, aktorsko robić różne rzeczy, co wymaga sporego wysiłku fizycznego- mówił Szymon Jędruch.

Podczas tej części spotkania dyrektor Miejskiego Domu Kultury przedstawił sylwetki również innych ambasadorów Stalowej Woli, na przykładzie komiksów, które powstawały podczas różnych edycji projektu Miasto Komiksów.

„Skutecznie Szukamy Pracy”

Wojewódzki Urząd Pracy od roku wspiera patronatem konkurs „Skutecznie Szukamy Pracy”, którego w tym roku przypadała jubileuszowa, X już edycja. Organizatorem w tym roku, jak zwykle było Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli.

- Jest to cenna idea, bo warto żeby już w szkole młodzi ludzie nabyli umiejętności poszukiwania pracy, uczyli się jak pisać dokumenty aplikacyjne, jak rozmawiać z pracodawcą, by potem nie było zaskoczenia wychodząc na rynek pracy- mówi Alina Ślęczka, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej.

Do konkursu „Skutecznie Szukamy Pracy” każda szkoła miała prawo wystawić 3 uczniów, w każdej kategorii po jednym. W tegorocznej edycji wzięło udział 21 uczniów z takich szkół jak: ZSP nr 1, ZSP nr 2, SLO, CEZ, LO im. KEN. Uczniowie przeszli rozmowy kwalifikacyjne z 3 pracodawcami:

a) Januszem Ciubą- dyrektorem do spraw pracowniczych w HSW, który przyjmował na stanowisko administracyjne, b) Przemysławem Ręką- dyrektor OHP w Tarnobrzegu, który przyjmował na stanowisko doradcy zawodowego, c) Pawłem Stecko- dyrektorem spółki, który przyjmował na stanowisko mechanika samochodowego.

Konkurs już od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem, daje on możliwość nauczenia się czegoś nowego, jak również zdobycia pewnego doświadczenia, które będzie bardzo pomocne przy szukaniu zatrudnienia. Fakt, że z każdej szkoły młodzi uczniowie zgłaszają się do konkursu świadczy o tym, że taki konkurs jest potrzebny.

- Staramy się tę młodzież, szczególnie z kształcenia zawodowego, techników przygotować do rozmów kwalifikacyjnych, bo oni mają wiedzę merytoryczną, są dobrze przygotowani jako fachowcy, natomiast z tym obyciem wśród ludzi bywa różnie – mówi dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej Piotr Żyjewski.

W tym roku na laureatów konkursów czekały atrakcyjne nagrody m.in. tablety i mnóstwo atrakcyjnych gadżetów.

[MagPie]

Przewiń do komentarzy




















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~olo

Ktoś wie jakie były pytania konkursowe?

~``````

Na stakie głupoty to kasa jest a na staże i kursy dla tych co potrzebuują pracy to nie ma w bezrobociu, pogratulować tylko ..............

ale na fotkach ludzie pewnie moją magistra przy nazwisku

~Stefan44

beznadziejna gala, katastrofalni prowadzący, a na końcu baba szczególnie nieumiejąca przeczytać poprawnie nazwiska. Całkowita kompromitacja LOKEN górą!!!

~ja50ja

jak zwykle jest o władzach natomiast o pomysłodawcy i wieloletnim organizatorze konkursu ani słowa,nieładnie