Zaloguj się !

Stop wypalaniu traw!

Opublikowano: 21  Marca  2013

Na konkurs w ramach kampanii ostrzegającej przed negatywnymi skutkami wypalania traw ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli wpłynęło aż 291 prac. 3 najlepsze zostały nagrodzone, 10 wyróżnionych…

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny, gwałtownie wzrasta liczba interwencji Państwowej Straży Pożarnej związanych z pożarami łąk, nieużytków oraz upraw. Zdecydowana większość z nich spowodowana jest wypalaniem traw. Mimo, że jest ono w Polsce nielegalne i podlega odpowiedzialności karnej, nadal bywa stosowane jako łatwa i skuteczna metoda na pozbycie się chwastów i ich nasion. O skali problemu świadczy to, że w 2012 r. tylko w czasie marca i kwietnia doszło na terenie powiatu stalowowolskiego do aż 376 pożarów, z czego zdecydowana większość była spowodowana właśnie wypalaniem traw. Ogień zabija, niszczy faunę i florę, obniża plony, wyjaławia gleby, dlatego podpalanie łąk i traw jest karalne. Zabrania tego m.in. ustawa o ochronie przyrody. Art. 45 mówi o tym, że „zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin”. Z kolei art. 59 informuje o tym, że „kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu lub grzywny”.

- Niewielu rolników zdaje sobie sprawę, że za wypalanie traw mogą zostać również pozbawieni unijnych dopłat bezpośrednich – zwraca uwagę wicestarosta Mariusz Sołtys.

W ramach kampanii ostrzegającej przed negatywnymi skutkami tego rodzaju działania Starostwo Powiatu Stalowowolskiego, przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, zrealizuje w kwietniu cykl audycji o charakterze edukacyjnym na antenie lokalnego radia.

Starostwo zorganizowało także konkurs plastyczny na plakat promujący kampanię społeczną „STOP wypalaniu traw!”. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Stalowowolskiego. Każdy uczestnik mógł zgłosić maksymalnie dwie prace w formacie A3, wykonane dowolną płaską techniką. Celem było podniesienie świadomości społecznej dotyczącej konsekwencji i zagrożeń powstałych w skutek wypalania traw.[/p[p]Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło pierwszego dnia wiosny 21 marca 3013 r.

- Cieszy nas, że dzieci i młodzież tak dobrze rozumieją problem i potrafią go wyrazić w artystyczny sposób. Mieliśmy łącznie 291 prac, wybór był duży i bardzo trudny– mówił Grzegorz Janic, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska, odpowiadający za realizację kampanii.

Początkowo miały być nagrodzone tylko 3 najlepsze rysunki, jednak ze względu na to, że napłynęło tak wiele wspaniałych prac, podjęto decyzję o wyróżnieniu dodatkowych 10 prac.

Komisja konkursowa uznała, że najlepszą pracę stworzyła Anna Dul, uczennica II klasy Gimnazjum nr 2. Jej rysunek zdobył I miejsce i będzie znajdował się na oficjalnych plakatach kampanii, która wkrótce pojawi się w każdej gminie Powiatu Stalowowolskiego. II miejsce zajęła praca Diany Dębek, również uczennicy tej samej szkoły w Stalowej Woli. Komisja przyznała III miejsce rysunkowi Karoliny Wojtali z VI klasy PSP w Rzeczycy Długiej. Z rąk wicestarosty Mariusza Sołtysa również wyróżnieni laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Autorami wyróżnionych prac są: Agnieszka Skrzypek (LO im. KEN), Wiktoria Zarzycka (PSP nr 3), Maria Bajek (LO im. KEN), Paulina Bogdanienko (Gimnazjum w Bojanowie), Oliwia Słomiany (PSP w Krzakach), Agnieszka Dwojak (PSP nr 12), Dawid Ziarno (PSP nr 11), Julia Tutak (PSP Pilchów), Filip Krzych (ZS w Jastkowicach), Kacper Piotrowski (PSP w Woli Rzeczyckiej).

Wicestarosta Powiatu Stalowowolskiego zapowiedział, że konkurs zostanie zorganizowany również w przyszłym roku.

[MagPie]
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~wędkarz
Same plakaty nic nie dadzą. Lepiej ogłoście nagrody pieniężne za zatrzymanie lub ujawnienie podpalaczy- będzie po problemie i straż zaoszczędzi
Dodano: 22  Marca  2013  14:32:32
~mimi
ladny ten plakat co wygral umiech
Dodano: 21  Marca  2013  22:38:05
~bull
sołtys pierwszy strażak gminy zaklików (nigdy nie był nawet na akcji), spec od wypalania traw,
Dodano: 21  Marca  2013  20:10:42
~Kazek
Super Super Super brawa dla Starostwa.
Dodano: 21  Marca  2013  18:10:39
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe