Danuta Steczkowska zostanie odznaczona

Image

Danuta Steczkowska zostanie uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”...

„Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego" to wyjątkowe odznaczenie nadawane osobom fizycznym, instytucjom, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom społecznym i zawodowym oraz innym osobom prawnym, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej lub publicznej, poprzez realizację swoich zadań, wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju województwa podkarpackiego.

Do grona dotychczasowych odznaczonych należą: Ksiądz Arcybiskup Ignacy Tokarczuk, Robert Korzeniowski, Andrzej Trybusz, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Grupa Bieszczadzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Stan Borys, Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, Józef Szajna, Krzysztof Penderecki, Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, Leszek Deptuła, Grażyna Gęsicka, Stanisław Zając, Bronisław Kwiatkowski, Kazimierz Gilarski, Ks. Bp Kazimierz Górny, Ks. Infułat Józef Sondej, Ks. Infułat Stanisław Mac, Janina Fetlińska, Bronisława Betlej, Lidia Czyż, Józefa Kwiatkowska, Jan Jarosiński, Stefania Szal, Andrzej Pityński, ks. kard. Adam Kozłowiecki, Bronisław Majgier, Jacek Dębicki, Władysław Andrzej Serczyk, Bogusława Herdzik, Aleksander Czarniawy.

Do tej listy dołączy także Danuta Steczkowska, długoletnia nauczycielka, matka wybitnie uzdolnionych muzyków, żona dyrygenta chóru chłopięcego w Stalowej Woli. O nadaniu tego tytułu zadecydowała kapituła odznaki honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Danuta Romana Steczkowska urodziła się 16 lutego 1942r. w Pilźnie. Dzieciństwo i okres szkoły podstawowej spędziła w Duląbce koło Jasła. Ukończyła Liceum Pedagogiczne dla Wychowawców Przedszkolnych w Jaśle, a następnie, w roku 1964, Studium Nauczycielskie w Krośnie. W tym samym roku rozpoczęła pracę nauczyciela w Szkole Podstawowej Nr 1 w Stalowej Woli. W 1967 roku wyszła za mąż za Stanisława Steczkowskiego. Z tego małżeństwa przyszło na świat 9 dzieci: Agata, Jacek, Krystyna, Justyna, Paweł, Magdalena, Cecylia, Marcin i Maria.

W roku 1978 Stanisław Steczkowski założył chór Cantus przy Zakładowym Domu Kultury (dzisiejszym Miejskim Domu Kultury) w Stalowej Woli. Od tej chwili Danuta Steczkowska prowadziła przygotowanie młodych adeptów sztuki wokalnej, jako nauczyciel śpiewu i muzyki w klasach chóralnych. Program klas chóralnych był programem autorskim, który Danuta i Stanisław Steczkowscy realizowali przez wiele lat działalności nauczycielskiej i wychowawczej. Był on nowatorski, ponieważ zajęcia klas chóralnych prowadzone były w normalnych szkołach podstawowych.

Chór Cantus odbył liczne trasy koncertowe – krajowe i zagraniczne, rozsławiając Podkarpacie, m.in.: we Włoszech, Francji, Danii, Belgii, Holandii, Niemczech, Austrii, Luksemburgu i Czechosłowacji. Chór Cantus nagrał dwie płyty długogrające, jest też laureatem wielu prestiżowych nagród, wyróżnień i dyplomów za działalność w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Niewątpliwie wielkim osiągnięciem Danuty Steczkowskiej jest nie tylko działalność pedagogiczna, ale przede wszystkim wychowanie utalentowanych dzieci, które tworzą zespół muzyczny pod nazwą Muzykująca Rodzina Steczkowskich. Jako zespół rodzinny, Steczkowscy koncertowali w Polsce i za granicą od najmłodszych lat. Mają na swoim koncie wydanie czterech płyt oraz prestiżowe nagrody i dyplomy z festiwali i konkursów krajowych oraz międzynarodowych. Zarówno Muzykująca Rodzina Steczkowskich, jak i chór Cantus kilkakrotnie uświetniali swoim muzykowaniem msze papieskie podczas wizyt u Ojca Świętego Jana Pawła II. Koncertowali dla Królowej Belgii Fabioli, prezydentów, ministrów oraz dyplomatów, jak również zagranicznych gości. Wielokrotnie gościli w programach radiowych i telewizyjnych. Dzieci Danuty Steczkowskiej rozsławiają Podkarpacie i Polskę, prowadząc działalność muzyczną, rękodzielniczą, nauczycielską i dziennikarską.

Zobacz również: + 70- te urodziny mamy Steczkowskiej?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~AŚKA.B

Aha, a pani Danusi serdecznie GRATULUJĘ i bardzo się cieszę, że w końcu została doceniona za to, ile dobrego(wraz z mężem)zrobiła dla kultury naszego regionu (i nie tylko).

~AŚKA.B

Widzę, że tu wypowiadają się sami "znawcy tematu" jak np: ~honnn czy ~kurek... którzy twierdzą, że Justyna "zaprzeczała jakoby była ze Stalowej". Gdy ktoś wypowiada się (w dodatku publicznie) na jakiś temat, to wypadałoby chyba mieć jakąś wiedzę a w tych przypadkach komentujący najwidoczniej nie mają zielonego pojęcia i kieruje nimi zwykła zawiść i złośliwość.
Po pierwsze, Justyna nigdy nie zaprzeczyła, że mieszkała przez jakiś okres swojego życia w Stalowej Woli (jeśli ktoś twierdzi inaczej, to niech poda konkretny przykład).
Po drugie, podczas "Szansy na sukces" nie powiedziała, że "jest" z Gdańska, tylko odpowiedziała twierdząco na pytanie Manna, czy przyjechała z Gdańska. Było to zgodne z prawdą, ponieważ w tym czasie mieszkała w Gdańsku.
Po trzecie, Justyna urodziła się w Rzeszowie i wczesne dzieciństwo spędziła w tym mieście, więc również nie kłamała, mówiąc, że pochodzi z Rzeszowa. Zapamiętajcie to w końcu, aby następnym razem znowu nie pisać bzdur.

~xxxx

No tak, dla miłości porzucił sutannę, gdzie ja znalazł skoro był ksiedzem , zresztą po co panu Bogu taki następca

~wee

Och, jak wspaniale. Ach, jestem zachwycony.

~Teodor

Stary Steczkowski to były ksiądz który wystąpił z korporacji, tzw. PRL dotował wielodzietnią rodzinę.

~sopran

Chór Cantus kiedykolwiek rozsławiał województwo podkarpackie?
Za tamtych czasów lat 80, 90 rozsławiali,ale Stalową Wolę lub co najwyżej woj. tarnobrzeskie. Woj podkarpackie powstało 14lat temu , ktoś wymyslił taką odznakę i komuś trzeba pzryznać ze Stalowej wytypowali p. Danutę. Budżetówka będzie miała zaliczoną imprezę kulturalną i ze coś się robi, gazety i portale coś napiszą, ja napiszę posta i to wszystko w tym temacie.

~Purknow

uhonorowac nalezałoby pana Stanisława, reszta rodziny to zwykli ludzie, pracownicy sceny muzycznej, ale osiagniec dla podkarpacia to nie maja za wiele...hmm. pomysł zaiste smieszny

~tafra

jestem pewien że mąż śp.Stanisław Steczkowski nie wyraził by zgody na przyjęcie tej odznaki bo był to człowiek wielkiej klasy a ta odznaka to jest spóżniona o wiele lat czyli ochłap

~tafra

jestem pewien że mąż śp.Stanisław Steczkowski nie wyraził by zgody na przyjęcie tej odznaki bo był to człowiek wielkiej klasy a ta odznaka to jest spóżniona o wiele lat czyli ochłap

~jolka

zasługi hm... ciekawe jakie. Nie ona jedyna urodziła i wychowała dzieci. To że aż 9 - nikt jej tyle razy nie kazał zachodzić w ciążę. Nie ona jedyna prowadziła chór, który zdobywał nagrody. Wielkich zasług to ja tu nie widzę, podobnie jak moi przedmówcy. Czy w jakiś sposób rozsławiła Stalową Wolę? Brała udział w projektach promowania miasta? Coś wybudowała? Coś założyła dla dobra ludzi np chorych, ubogich itd. Chyba NIE, więc skąd pomysł na odznakę.

~honnn

jej dzieci tak jak np steczkowska justyna sie do staloej nie przyznaje mowi ze jest z gdanska albo rzeszowa ;] wiec prosze WASSS>>>>

~kurek

no tak, zasluzony był mąż pani Steczkowskiej, ona sama matka- Polka to takze zwykła matka jakich wiele w tym miescie. rodzina Steczkowskich po swiecie promowała wylacznie siebie, Justyna zaprzeczała jakoby była ze Stalowej... Twierdziła najpierw podczas szansy, ze jest z Gdanska, pozniej ze z Rzeszowa...wiec mzoe zasluzeni dla Gdanska?