Nasz zawodnik zdobył brąz

[mini] Wiktor Kochańczyk, reprezentant Aeroklubu Stalowowolskiego, zdobywca III miejsca w 77 Mistrzostwach Polski Modeli Swobodnie Latającychw w kategorii modeli z napędem gumowym[/mini]

Na lotnisku w Turbi w miniony weekend odbyły się 77 Mistrzostwa Polski Modeli Swobodnie Latających. Zawody zgromadziły wielu czołowych zawodników z kraju w klasie F1C, F1B i F1A.

W zawodach wzięło udział wielu utytułowanych modelarzy, którzy odnosili sukcesy, nie tylko na arenie naszego kraju, ale także w mistrzostwach Europy. Do Turbi przybyli modelarze z miejscowości takich jak: Krosno, Mielec, Inowrocław, Kutno, Gliwice, Chrzanów, Suwałki, Wałbrzych, Nysa, Opole, Poznań, Bydgoszcz, Wrocław, Kraków, Rybnik, Stalowa Wola oraz Warszawa.

F1B

W kategorii modeli z napędem gumowym nie zawiódł reprezentant Aeroklubu Stalowowolskiego Wiktor Kochańczyk, który zdobył brąz w zawodach. Do walki o złoto zabrakło niewiele. W trzech pierwszych kolejkach wszystko szkoło zgodnie z planem, w czwartek niewiele zabrakło, bo zaledwie 10 sekund dłużej w powietrzu przyniosłoby sukces.

Najlepszym w tej kategorii okazał się Michał Wiewiórko z Warszawy, który w 5 kolejkach osiągnął wszystkie wymagane czasy tj. 240, 180, 180, 180, 180. II miejsce na podium należało do Eugeniusza Cofalika z Rybnik, któremu w pierwszej rundzie zabrakło szczęścia i uzyskał wynik 232 zamiast oczekiwanych 240 sek. W pozostałych rundach wszystkie czasy były bez zarzutu.

W zawodach drużynowych modeli z napędem gumowym najlepszym zespołem okazał sie „OSiR Suwałki”. Drugie miejsce wywalczyli członkowie „GSM Gliwice”. Trzecie miejsce na pudle przypadło zawodnikom z Aeroklubu Białystok.

F1C

W kategorii modeli z napędem silnikowym złoto z 77 Mistrzostwa Polski Modeli Swobodnie Latających przywiózł Marek Roman (Warszawa -Zielonka). Drugie miejsce wywalczył Maciej Karczmarczyk (Warszawa – Zielonka). Brąz zdobył Jerzy Włodarczyk z MOKSiR Chrzanów. W tej kategorii wyłonienie najlepszych zawodników nie było już takie łatwe, gdyż 5 osób uzyskało wszystkie wymagane czasy.

W zawodach drużynowych modeli z napędem silnikowym pierwsze miejsce zdobył zespół MOKSiR Chrzanów. Członkowie Aeroklubu Warszawskiego –Zielonki zajęli drugą pozycję, brąz natomiast wywalczył Aeroklub Mielecki.

F1A

W kategorii modeli szybowców udział wzięło najwięcej osób (z wszystkich trzech kategorii), bo aż 37. Zdobycie złota nie było takim łatwym zadaniem, udało się to Grzegorzowi Dacie z Bochni. Srebro wywalczył Krzysztof Stężalski (SMO „Feniks” w Brzegu). Trzecie miejsce zajął Kamil Halicki z Wałbrzycha.

W zawodach drużynowych najlepsi okazali się panowie z SMO „FENIKS” w Brzegu. Srebro powędrowało do Aeroklubu Podkarpackiego z Krosna. Na trzecim stopniu podium znaleźli się członkowie Aeroklubu Krakowskiego (Bochnia).