Rajd Honoru ulicami Stalowej Woli

Image

Z okazji 68 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Stalowej Woli ulicami miasta przejedzie rowerowy „Rajd Honoru”, którego celem jest uczczenie wszystkich uczestników akcji Burza. Honorowy Patronat nad uroczystością objęła Janina Sagatowska Senator RP oraz Tomasz Poręba Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Rowerowy Rajd Honoru wyruszy 1 sierpnia spod MDK i przejedzie ulicami Stalowej Woli. Na trasie przejazdu nastąpi jedna przerwa na cmentarzu komunalnym w celu złożenia wieńców przy Mauzoleum.

1 Sierpnia wszystkich użytkowników dwóch kółek zapraszamy na rowery Rajd Honoru ulicami Stalowej Woli. Rajd rozpoczynamy 1 sierpnia o godzinie 16:30 na Placu Piłsudskiego przy MDK– zaprasza Lucjusz Nadbereżny, miejski radny i organizator rocznicowych uroczystości powstańczych w Stalowej Woli – Wyruszamy spod placu MDK ulicami miasta by uczcić tych, którzy 68 lat temu podjęli nierówną walkę nie tylko o Warszawę, ale o wolność i niezależność całej Polski. Nasze uroczystości to również formą oddania hołdu wszystkim uczestnikom akcji Burza oraz żołnierzom Armii Krajowej z naszego Regionu, którzy oddali życie i zdrowie za naszą wolność. Chcemy, aby 1 sierpnia przez Stalową Wolę przejechał biało-czerwony peleton przypominający bohaterską i często tragiczną historię zmagań Polaków o wolność i niepodległość.

Dla pierwszych 100 uczestników organizatorzy przygotowali 100 ręcznie wykonanych koszulek, które swoim motywem nawiązują do powstańczych napisów na murach walczącej Warszawy. Uczestnicy otrzymają również pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w Rajdzie Honoru.

Rajd Honoru jest kontynuacją naszych działań propagujących pamięć o tych ważnych wydarzeniach w historii Polski. Jak wiemy w Stalowej Woli godne uczczenie bohaterskiego zrywu Polaków w sierpniu 1944 roku ma szczególne znaczenie. Rok temu 1 sierpnia byliśmy w Warszawie, w grupie ponad pięćdziesięciu mieszkańców Stalowej Woli i uczestniczyliśmy w centralnych uroczystościach Powstania Warszawskiego – mówi organizator i radny Stalowej Woli Rafał Weber – Stalowa Wola to miasto patriotów, dlatego zapraszamy wszystkich, aby wspólnie z nami 1 sierpnia oddali hołd walczącym za Polskę. Dla pierwszych 100 uczestników przygotowujemy specjalnie koszulki „powstańcze” oraz pamiątkowe dyplomy. Zapraszamy wszystkich na rowerach do wspólnego patriotycznego rajdu ulicami Stalowej Woli – zachęca do udziału w Rajdzie Rafał Weber.

Rajd Honoru jest kontynuacją odbywających się od 2009 obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego w Stalowej Woli organizowanych przez osoby, które chcą zwrócić uwagę na ważny wymiar lokalny powstańczego zrywu 1944 roku. Organizatorzy Rajdu Honoru w Stalowej Woli chcą zwrócić uwagę na fakt, że Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego Kraju i wszystkich Polaków. Godzina „W” – 1 sierpnia 1944 roku o 17:00 – była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze Armii Krajowej z całej Polski, również z naszego nadsańskiego Regionu.

Plan obchodów w dniu 1-go sierpnia br.: Plac Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli. 16:30 – zbiórka przed MDK w Stalowej Woli i wprowadzenie do uroczystości. Następnie przybliżenie krótkiej historii Powstania Warszawskiego oraz jego przebiegu. 16:55 - odczytanie odezwy "Polacy". 17:00 - uruchomienie syren ręcznych oraz emisja syren z głośników prywatnych na placu oraz w różnych miejscach Stalowej Woli. Syreny pomimo braku zaangażowania miasta będzie słychać w całej Stalowej Woli. 17:03 - Hymn Polski. Po hymnie Rajd wyruszy ulicami Stalowej Woli na 6 kilometrowej trasie.

Na trasie przejazdu przy Mauzoleum na cmentarzu komunalnym odbędzie się Apel Pamięci oraz zostaną złożone wieńce. Następnie uczestnicy Rajdu wrócą na Plac Piłsudskiego przy MDK gdzie nastąpi zakończenie uroczystości rocznicowych i rozdanie dyplomów. Szczegółowy program oraz informację znajdują się na stronie www.rajdhonoru.pl Organizatorami uroczystości są miejscy radni Rafał Weber oraz Lucjusz Nadbereżny, którzy od 2009 roku w Stalowej Woli przygotowują rocznicowe upamiętnienie sierpnia 1944 roku.



Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~estel

kolo1, poczytaj Garbacza to będziesz wiedział.

~rychu no popatrz a ja myślałem że było częściom Akcji Burza, w której to chciano wyzwalać własnymi siłami lub przy współpracy Armii Czerwonej miasta. Napisałeś nową historię?

Andrzejek

~estel
A dlaczego 16:30?

kolo1

Wypadało by zrobić rajd rowerowy na Jastkowice i tam złożyć wieńce ....Tylko czy wie ktoś gdzie to było ? No właśnie nie dbamy o pamięć tych co oddali życie w naszej okolicy za Wolność Polski - smutne ale prawdziwe .

~rychu

Hadram nie przekecaj historii - Powstanie Warszawskie wybuchło po to aby wyzwolić Warszawe.Chcieli pokazać światu że podziemie w polsce żyje - a wyszło jak wiadomo tragicznie. Powstanie warszawskie zostawmy warszawiakom - tam są konkretne uroczystości a nie jakaś popelina u nas w Stalówce . Jesteśmy w Stalowej Woli i trzeba przypominać historie naszego miasta -rosjanie wyzwolili miasto , i NKWD zaczeło tworzyc obozy przejściowe - jeden był w Jastkowicach .Przesłuchiwano i mordowano tam w szczególności wyłapanych partyzantów . Ale kto o tym ma pamietać ???????

~estel

Andrzejek, a Ty oczywiście wiesz co było czyja intencją? Jak uważasz że to intencja zagrania komuś na nerwach, to wiedz że od roku 2010 jest to oficjalny Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego (święto państwowe)

Jak uważasz, że Stalowa Wola 1 sierpnia została całkowicie wyzwolona, bez narzucenia nowego zniewolenia, to śmiało organizuj dzień pamięci czy święto. Kto Ci broni wyjść z inicjatywą czy Tobie podobnym?

Co do krzyży, to właśnie najczęściej krzyże w naszym Kraju znaczą miejsca pamięci. Może pochylisz się nad miejscowym wydarzeniem i zakupisz cegiełkę na renowację nagrobka powstańca styczniowego? Macie okazję do popisu ile wart jest wasz lokalny patriotyzm!

~Hadram

dobrze, ze pamietamy, ze swietujemy, nie zdajemy sobie sprawy z tego, ze ktos za nas zycie stracil, ze dzieciaki walczyly, jak o tym mysle to az mi wstyd, ze ktos musial brac blon, ze maluchy ginely, musimy o tym pamietac i o tym mowic mlodszym

Andrzejek

Estel, ty wszystko starasz się przekręcić tak by pasowało tylko tobie.

Lucek z innymi pisuarkami po prostu nie pamiętali o wyzwoleniu Stalowej Woli bo ich głównym celem było zagranie Szrekowi na nerwach. To polityczne zagranie. Lucek chce być prezydentem więc musi się czymś wybić z tłumu.

Inaczej by się sprawa miała gdyby rajd był zorganizowany z okazji wyzwolenia Stalowej Woli oraz złożenia hołdu Powstańcom Warszawskim.


A tak to mamy kmiota Lucka, który nie pamięta o lokalnych wydarzeniach historycznych ale za to jest modny, bo chce uczcić bohaterów o których trąbią w każdych mediach.


Mam tylko nadzieje, że ten rajd nie zakończy się postawieniem kolejnego krzyża.

~rychu

- ale taka jest właśnie historia ... tego nie da się zmienić .

~estel

Dla Feniksa i innych wyzwolicieli, co o tym myśleli Stalowowianie w 1947 roku:

"Całkowity wpływ na Polskę ma Rosja Sowiecka - chce Naród Polski doprowadzić do stanu - gdzie człowiek jest pozbawiony wszelkiej etyki i uczuć, zasad człowieczeństwa i religii. Polacy obecnie przeżywają ciężki stan...”.

Ot, wasze wyzwolenie...

~estel

~Feniks, a nie przyszło ci do głowy, że to nie świętowanie porażki jak uważasz, ale pamięć i hołd? Wiesz, że oprócz świętowania są jeszcze takie pojęcia w języku polskim? Czy dla takich jak ty, 1 września to też świętowanie? Zastanów się trochę jeden z drugim, jak nie chcesz brać w tym udziału, to nie prowokuj.

I zastanów się też nad wyzwoleniem, szczególnie zwracając uwagę na wiadomość jaką nie tak dawno odkryto w ścianie Kuźni-HSW podczas remontu:

"Nic nas nie cieszy. Czekamy znów wyzwolenia. Tym razem ze szponów peperowców i spod wpływu Rosji Sowieckiej. Nie takiej Polski oczekiwaliśmy. Chcemy Polski naprawdę sprawiedliwej"

To swoiste listy napisane na kalce technicznej przez trójkę młodych ludzi, którzy w 1947 roku, na progu epoki Stalina, odczuwali grozę komunizmu. W tekście nie ma nic odkrywczego. Wzruszająca jest gotowość do walki o niepodległość. Nowiny 22 lutego 2011

~huciak

NO PROSZĘ JAK MIŁO PATRZEĆ JAK SAMI RADNI PISZĄ NA FORUM I SIĘ ZACHWALAJĄ. umiech))

~Feniks

Ten rajd może być(o ile dobrze pamiętam)na czeć wyzwolenia Stalowej Woli właśnie 1 sierpnia 1944 roku i to miało by sens.Lepiej świętować wyzwolenie niż porażkę,którą ponieśliśmy przez nieudolnych polityków.Teraz PO,PiS i inni doprowadziliby do takiej samej albo jeszcze gorszej porażki.Nie mamy szczęścia do ludzi,którzy rządzili i rządzą w Polsce niestety.

~rychu

- a mi sie wydaje że Lucjusz chce zagrać Ślęzakowi na nerwach - dlatego tylko robi to Powstanie .....

~rst

Właśnie to samo mi przyszło głowy - 1 sierpnia to data wyzwolenia naszego miasta. Dokładnie jak napisał ~rolo -to prymitywna polityczna hucpa! A nie oddanie hołdu komukolwiek. To odrażające!

~allpo

Bierzemy rowery i ruszamy na rajd. Cała Stalowa Wola spotyka się pod MDK 1 sierpnia. Wszyscy ruszamy by oddać hołd bohaterskim powstańcom. Całe miasto jednoczy w się w hołdzie powstańcom warszawskim.

~Generał NIL

Monter: Piękna strona...www.rajdhonoru.pl. Warto zalukać. Aha i jeszcze jedno bo bym zapomniał. 1 sierpnia 1944 roku mieszkańcy Warszawy i żołnierze Rzeczypospolitej przez 63 dni na małym skrawku okaleczonej przez najeźdźców ziemi żyli i umierali jako wolni ludzie. Kobiety, mężczyźni i dzieci ..., nie kalkulowali politycznie, nie myśleli czy warto? Z pewnością chcieli żyć ale na pewno nie tak jak w latach 1939-1944, w ciągłym strachu i poniżeniu. Tak, po prostu godnie.., jak ludzie. Wystarczy przeczytać pamiętniki, wspomnienia, posłuchać relacji żyjących świadków, przejrzeć stare retuszowane fotografie aby wiedzieć ile radości, wzruszeń i nadziei przyniósł im ten pamiętny dzień -1 Sierpnia 1944 roku. Tak, wiemy dziś jak zakończyło się to wystąpienie. Wiemy jak sojusznik aliantów -ZSSR patrzył zza Wisły jak faszystowskie watahy mordują i grabią Warszawę. Ale należy wspomnieć właśnie przez datę 1 Sierpnia 1944 roku na fakt, że kiedy w Warszawie mieszkańcy poczuli powiew wolności,w Stalowej Woli pojawił się jeszcze gorszy okupant - sowieckij sołdat bez butów z karabinem na sznurku, traktujący terytorium polskie jako wrogie. Tak tak, to 1 sierpnia 1944 roku w Stalowej Woli rozpoczyna się grabież dawnych ZP, gwałty i rabunki na mieszkańcach miasta, kradzież kościoła. Za Sanem, w Pysznicy powstaje założony przez Smiersze i NKWD obóz przejściowy dla żołnierzy AK, Bch i NSZ, gdzie poprzez prowokacje i w imieniu ujawniania się z podziemia- morduje się elitę polską, oficerów Wojska Polskiego. Dlatego pokrótce też uważam osobiście że o dniu 1 sierpnia 1944 roku, ja jako stalowowolanin muszę pamiętać. Nie zapomnę o złożonej przez krew, pot i cierpienie ofiary. Tak po prostu, bez kalkulacji. Dla Nich Wszystkich wyrażam hołd i podziękowanie. Nie mam się czego wstydzić, rozważać czy było warto czy też nie. Niech Francuzi dyskutują i rozważają o rządzie Vichy i o kolaboracji. Ja z pewnością nie mam takich dylematów. Mój obowiązek to pamiętać i czcić. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

~town

Super chłopaki. To są prawdziwi samorządowcy, prawdziwi radni. Tak trzymajcie. Ci co chcą sądzić wspaniałych patriotów - dowódców Powstania Warszawskiego, niech siedzą w czterech ścianach. Takich nam nie trzeba, bo przynoszą tylko obciach. Chłopaki, do przodu.

~rolo

Jak już chcecie uczcic coś historycznego , które dotyczy naszego miasta to 1-go sierpnia 1944 wyzwolono Stalową Wolę .Czyżby to wydarzenie jest beeee... Ale .... - przecież tu nie chodzi o historię -tu jest walka polityczna , a powstańcami jak tu już napisano ktoś sobie mordę wyciera .

~kombiak

"~vivere
Brawo Lucjusz, jesteśmy z Tobą. Ty jesteś przywódcą Stalowej Woli. Ty już teraz jesteś dla nas mieszkańców prezydentem, a potwierdzimy to przy urnach wyborczych."

to bedzie koniec miasta jak aborygen z takimi jak ty będzie władał stalową

~vivere

Brawo Lucjusz, jesteśmy z Tobą. Ty jesteś przywódcą Stalowej Woli. Ty już teraz jesteś dla nas mieszkańców prezydentem, a potwierdzimy to przy urnach wyborczych.

~Jacek

Szlezak niby historyk a głupoty plecie nie ma zielonego pojecia co dzialo się w latach 1939-1945. Mi miał kto wiedze przekazać i wiem o dziadka jakie były nastroje w narodzie i co ludzie mysleli i chcieli zrobić. Polacy mieli dość najeźdźcy i życia pod butem niemiec.
Teraz sam kwestionuje idee Powstania Warszwskiego.
Lepiej niech siedzi cicho, bo dzieki powstańcom i takim ludziom jak oni moze rządzić Stalową Wola. Niech się weźmie za bezrobocie i biede za wyludniające sie miasto a nie wszystko na przekór.
Mam dla niego coraz mniejszy szacunek.

~ Tfujjj...

Powstańcy nie po to umarli, aby sobie szumowina gębę ich honorem wycierała, kiedy chce zrobić na złość Szrekowi.
Tfujjj...
Szlęzak wyraźnie odróżnia te sprawy. Wyraża głęboki szacunek dla Powstańców, ale inaczej osądza brak odpowiedzialności przywódców powstania, którzy ich skazali na bezdaremną śmierć.

~mieszkaniec

Niepotrzebna śmierć powstańców !! przez kilku niemądrych ludzi !!

~wolny

organizatorzy może i nie z mojej bajki ale w tej sprawie w pełni popieram a poza tym taki rajd to również dobra forma patriotycznej manifestacji dlatego chętnie się przejadę w takim rajdzie. Cel i forma bardzo mi odpowiada.

~lilirose

o takich datach nalezy pamietac. brawo

~Jacek

Ja dziekuje za to ze dzieki nim mieszkam w wolnej Polsce łatwo jest krytykować jak nie żyło sie w tych czasach. To nie dowódcy zniszczyli Warszawę i to nie dowódcy PW zamordowali mieszkańców. Zrobili to Niemcy nie zapominaj o tym hermanie chłopcze.

~mynystrant

a ja jadę na koncert MADONNY

~wee

Fajna inicjatywa gdyby nie patronat szumowin.

~kierowca

A SKŁADKI NIE TRZBA PŁACIĆ JAK NA WYJAZD DO WARSZAWY?? PO 20 ZŁ ??

~herman

podziękujmy pomysłodawcom powstania za smierć dziesiątek tysiecy warszawiaków i kompletne zrujnowanie miasta