Jak skończą się upały dla rolników ?

Image

Temperatura na bardzo wysokim plusie a zbiory na dużym minusie. Tak skończą się upały dla rolników z Podkarpacia. Producenci zbóż z okolic będą mieć o około 30 procent niższe plony pszenicy. Do tego ziarno będzie się nadawać niemal wyłącznie na paszę. Natomiast na upalne lato nie narzekają producenci ziół. Wysokie temperatury służą szybkiemu suszeniu melisy i mięty.

Temperatury sięgające nawet 37 stopni Celsjusza, a do tego niebo bez deszczu przez ponad 3 tygodnie. Wszystko na przekór rolnikom. Pszenica ozima na ciężkich glebach da plony o 10 procent niższe. Z jarą będzie natomiast jeszcze gorzej prognozują rolnicy. Zamiast pszenicy jakościowej będzie wyłącznie paszowa, za którą rolnicy dostaną o wiele niższą cenę. Szkoda, bo na polskim rynku pokazują się już pierwsze kontrakty na około 900 złotych netto za tonę pszenicy jakościowej, co gwarantowałoby dobry zarobek.

Ale w fabryce pod gołym niebem wiele zależy od pogody. Ta akurat w tym roku sprzyja plantatorom ziół, którzy z sukcesem zakończyli żniwa. Odbiorcy wymagają od rolników melisy i mięty dobrze wysuszonych, oczyszczonych, we właściwym kolorze i z odpowiednią zawartością olejków eterycznych. Ale za to dobrze płacą więc trud się opłaca.

Źródło: TVP3 Rzeszów

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.