Czy bilety podrożeją?

Opublikowano: 25  Kwietnia  2012

Pod koniec stycznia tego roku radni Rady Miejskiej przegłosowali zmiany dotyczące cen biletów ZMKS. Wprowadzono również bilet dla seniora. Od kwietnia funkcjonuje bilet na komórkę. Niestety zmiany te nie pomogły tak jak zakładano i Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej musi dopłacać do interesu.

Od stycznia br. zostały wprowadzone trzy poważne zmiany, które miały przysporzyć oszczędności. Chodzi o to, by autobusy nie jeździły puste. W niektórych godzinach, a także w weekendy zdecydowanie mniej osób porusza się komunikacją miejską, dlatego tutaj pojawiły się ograniczenia. Kolejne zmiany w ilości kursów są planowane także we wrześniu, szczególnie na liniach 17 i 19.

Ceny biletów na dzień dzisiejszy

Uchwałą radnych z 27 stycznia ceny biletów jednorazowych na przejazdy w komunikacji miejskiej w Stalowej Woli wynoszą: 2,20 zł za bilet normalny, ulgowy stanowi połowę tej kwoty- 1.10 zł. Cena biletów jednorazowych na przejazdy poza granicami administracyjnymi Gminy Stalowa Wola wynosi 3 zł. Seniorzy w wieku 70-75 lat za bilet jednorazowy płacą 1 zł. Zostały przygotowane także dla nich bilety roczne (60 zł) oraz półroczne (40 zł). - Na chwilę obecną ludzie starsi w wieku 70-75 lat kupili ponad 90 biletów dla seniora – informuje dyrektor ZMKS Antoni Sokołowski.

Bilet na komórkę

Jak przyznaje dyrektor ZMKS ta forma zakupu biletów bardzo dobrze się przyjęła, przerosła nawet oczekiwania.

- Do dnia wczorajszego zostało sprzedanych 250 biletów. Rzeszów jak to wprowadzał sprzedał 70, a my uzyskaliśmy to za kilka dni czyli Stalowa Wola jest miastem ludzi inteligentnych, korzystających z telefonów komórkowych i z tego się cieszymy- mówił Antoni Sokołowski.

Mimo tych drobnych sukcesów ZMKS notuje stratę na cenach biletów wynoszącą około 100 tys. zł miesięcznie. Być może przyczyniło się do tego to, że nie wszystkie proponowane zmiany przez ZMKS przeszły, np. cena biletu ulgowego jednorazowego miała wynosić 1,50, przy zakupie biletu miesięcznego cena byłaby niższa, tak by koszt przejazdu jednorazowego wynosił 1,10 zł. Kolejnym problemem jest także co rusz podnoszące się ceny benzyny.

- Uchwała ta nie dała oczekiwanych rezultatów jeśli chodzi o przychody. Planowane przychody były na poziomie 800 tys. zł, a dostaliśmy wielkie nic. W przeliczeniu na miesiąc 17 tys. zł. W chwili obecnej w każdym miesiącu jestem do tyłu z racji cen biletów. Bilet tani nic nie dał- mówił dyrektor ZMKS Antoni Sokołowski

W związku z czym przygotowywany jest projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe, uprawnień do przejazdów ulgowych i bezpłatnych oraz przepisów taryfowych w komunikacji miejskiej w Stalowej Woli realizowanej na obszarze Gminy Stalowa Wola oraz gmin, które przystąpiły do porozumień międzygminnych w zakresie lokalnego transportu zbiorowego. Najprawdopodobniej radni nad tymi zmianami będą debatować w przyszłym miesiącu.

[MagPie]
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~j.23
Witam! Mam pytanie: Czy może ktoś z państwa coś wie na temat uchwał dotyczących opłat za przejazdy ZMKS w Stalowej Woli podczas sesji Rady Miasta 27.kwietnia?
Dodano: 29  Kwietnia  2012  16:10:40
~Obcy
~asa!Nie pier... glupot że jest inaczej niż twierdzi Szopen! Prosta matematyka do Niska jest ze Stalowej 10 km. To nawet jeśli masz auto które spala 8 litrów na 100 km. to i tak własnym autem wychodzi taniej niż MKS-em!
Dodano: 26  Kwietnia  2012  19:57:43
~asa
Pod warunkiem, że będzie pchać ten samochód. Jak Ty wyliczyłeś to umiech))
Dodano: 26  Kwietnia  2012  17:11:51
PS. Pisałem zresztą wczoraj na forum, ile kosztuje matkę z 10-cio miesięcznym dzieckiem przejazd z Niska do Stalowej do lekarza i z powrotem. Otóż uwaga - 12,00 zł. Samochodem 4,80zł, samochodem na gaz pewnie ze 3,50zł. To jest idiotyzm i kpina jakaś. ZMKS powinien się powoli pakować, a nie jeszcze podwyższać ceny.
Dodano: 26  Kwietnia  2012  14:45:06
niech zgadne wiekszość ulg zdejmą lub zmniejszą a dla nich pozostanie tak jak było PORĄBANY STALOWOWOLSKI URZĄD
Dodano: 26  Kwietnia  2012  14:33:32
@kolo: "MKS ma zadanie służyć mieszkańcom tym którzy niemogą z różnych przyczyn korzystać z własnych środków transportu"

Nie zgodzę się. MKS ma być alternatywą, ludzie mają wybierać MKS zamiast własnego auta. Dla oszczędności pieniędzy, środowiska i rozluźnienia ruchu w mieście.
Dodano: 26  Kwietnia  2012  14:28:24
~Obcy
kolo! Po pierwsze nikogo nie szkaluję a po prostu stwierdzam fakty. Po drugie:Nie interesuje mnie ani trochę ile panu Sokołowskiemu zostało do emerytury! Skoro ze względu na wiek nie może już logicznie myśleć to powinien bezzwłocznie opuścić zajmowane stanowisko bo tylko szkodzi tej firmie do czego poniekąd przyznaje się w komentowanym artykule! Skoro zna pan/i pana Sokołowskiego to powinien/a pan/i również wiedzieć że owy pan ma emeryturę wojskową już od kilku lat tylko ze względu na chęć dyrektorowania prawdopodobnie ją zawiesił!Zgadzam się ta firma się bardzo "zmieniła" ostatnimi czasy z tym że zmienila się na gorszą! Do czego doprowadziło odebranie ulg i bezpłatnych przejazdów niektórym grupom? Do niczego! Totalna klapa tak jak przewidywałem i pisałem na tym forum jeszcze przed ich wprowadzeniem! To samo z biletami na komórkę.Nie ma się czym chwalić jeśli średnio dziennie sprzedaje się tym systemem 6 sztuk!
Dodano: 26  Kwietnia  2012  13:14:49
~Obcy
~babuleńko! Jak ma nie być krucho jak "wstrętni pasażerowie" zaczęli myśleć. Wzięli kalkulatory do rąk policzyli i wyszło im że jazda własnym samochodem wychodzi dużo taniej niż MKS-em. Na dodatek MKS pozabierał autobusy w soboty i w niedziele podobno z oszczędności to niech oszczędza dalej! Sokołowski teraz powinien zgłosić projekt uchwały aby miasto zwiększyło mu dotację z około 3.5 mln. do 7 mln.zł rocznie za wożenie w autobusach powietrza. W końcu to miejskie powietrze to niech miasto płaci za jego przejazd miejskimi autobusami i to pełną opłatę bez żadnych zniżek!!!! A jak miasto nie dofinansuje to jest czwórka rewizorów niech zrobią kontrolę i wlepią powietrzu mandat za jazdę bez biletu!
Dodano: 26  Kwietnia  2012  11:04:58
~kolo
Obcy@ przemawia przez ciebie okrutna złośliwość, piszesz już sam do siebie bo nikt mądry nie krytykuje kogoś w tak głupi i chamski sposób. Tak sie sklada że znam Dyrektora MKS i do emerytury brakuje mu jeszcze 3 lata a jeśli przejdzie ustawa Tuska to 5 latek będziesz musiał się uzbroić w cierpliwość ,albo poszukać innego.
Tacy jak ty szkalowali nie tak dawno byłego dyrektora MOSR-u leży teraz w aleji zasłużonych jak się teraz czują ci co mu pomogli odeść przedwcześnie. Ta firma w ostatnich latach radykalnie sie zmnieniła nowe autobusy jadą punktualnie, kierowcy schludnie ubrani,w autobusach czysto, rozkład na każdym przystanku, bilet można kupic u kierowcy bez oplaty maniupiulacyjnej, ceny jak w PKS- z Ozetu do dworca pks kasuje 3 zł, a MKS taniej,
Konkurencja jezdzi tylko w godzinach kiedy im się oplaca i PKS również. MKS ma zadanie służyć mieszkańcom tym którzy niemogą z różnych przyczyn korzystać z własnych środków transportu do tego jest stworzony w całej Polsce i nie tylko, więc należy uszanować tych którzy o tym zdecydowali, mało w kraju zostało ludzi którzy dabają o coraz większe masy ludności ubogiej ktorych niestać na podstawowe podrzeby normalnej egzystencji w tym kraju.
Dodano: 26  Kwietnia  2012  10:56:22
~babuleńka
Z tym mks-em to faktycznie musi być krucho, bo jak wyczytałam w ogłoszeniach, to w przyszłym tygodniu praktycznie nie będzie czym jeżdzić,oj oj chyba już niedługo pociągną. Przydałaby się młoda i prężna konkurencja, w której autobusy jeżdziłyby dla ludzi, a nie dla "widzmisię" starych prezesików udających że coś robią i wożących powietrze. A tak przy okazji to wspomnę o biletach. Jechałam z dwóką dzieci (11 i 7 lat) do znajomej w Jastkowicach i pani w kiosku miała duży dylemat, jakie bilety powinnam kupić dla dzieci. Szok. A co by było gdyby był rewizor, nie było by tłumaczenia.
Dodano: 26  Kwietnia  2012  09:06:35
~komentator
Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej musi dopłacać do interesu.
BARDZO, ALE TO BARDZO PODOBA MI SIĘ TA INFORMACJA Z ARTYKUŁU..... AUTORA CHYBA PORĄBAŁO.....
Dodano: 26  Kwietnia  2012  08:28:22
~do ~Obcy
Nie zakład dopłaca do ZMKS tylko miasto z pieniędzy podatników.A tak na marginesie to ten bodajże 75 letni dziadzio nie powinien już być na emeryturze czasami?
Dodano: 25  Kwietnia  2012  23:43:41
~Obcy
A nie mówiłem że tak się stanie?! Po co było tak kombinować?! Jak widać nie zarobił pan na seniorach! nie zarobił pan też na "Zasłużonych Dla Miasta"zabierając im bezpłatne przejazdy.Nie zarobił pan też na Krwiodawcach odbierając im bezpłatne przejazdy poza granicami miasta! Gminy ościenne pana olały.Co pan jeszcze ciekawego wymyśli?! Jak długo jeszcze miasto będzie tolerować pański nieróbstwo i idiotyczne pomysły na tym stanowisku?! Pan wozi powietrze a prywaciarze i PKS zacierają ręce bo mają pełne autobusy!
Dodano: 25  Kwietnia  2012  22:22:25
~Obcy
>cytat>Pod koniec stycznia tego roku radni Rady Miejskiej przegłosowali zmiany dotyczące cen biletów ZMKS. Wprowadzono również bilet dla seniora. Od kwietnia funkcjonuje bilet na komórkę. Niestety zmiany te nie pomogły tak jak zakładano i Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej musi dopłacać do interesu.
Dodano: 25  Kwietnia  2012  22:13:49
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe