Piękny tytuł na 100 urodziny

Image

Weteranka ruchu oporu z czasów II wojny światowej, działaczka polonijna i społeczna Maria Mirecka-Loryś będzie w tym roku obchodzić 100 urodziny. Z tej okazji miasto szykuje pewną niespodziankę...

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej przez aklamacje zapadła decyzja o przyznaniu Marii Mireckiej- Loryś tytułu „Honorowego Obywatela Stalowej Woli”.

Maria Mirecka- Loryś urodziła się 7 lutego w Ulanowie jako siódme dziecko z ośmiorga rodzeństwa. Wychowała się w rodzinie o bardzo patriotycznych korzeniach. W 1921 roku rodzina zamieszkała w Racławicach koło Niska. W 1937 r. Maria Mirecka ukończyła gimnazjum w Nisku. Jej marzeniem było zostać adwokatem i posłem. Podjęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Wojna przerwała jej młodzieńcze plany i marzenia. Śladem starszego rodzeństwa zaangażowała się w działalność Młodzieży Wszechpolskiej. Od początku okupacji działała w narodowej konspiracji. Należała do ścisłego kierownictwa podziemia narodowego w Centralnym Okręgu Przemysłowym w latach 1939-1945. Wiosną 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. W tym czasie była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego SN i kurierką Komendy Głównej NOW. Po scaleniu NOW z AK awansowała na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej. Wiosną 1945 r. została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Używała pseudonimu "Marta".

Po wojnie wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 r. została aresztowana na dworcu kolejowym w Nisku, więziona w Rzeszowie, Warszawie, Krakowie. 1 września 1945 roku na mocy amnestii została zwolniona. Zagrożona ponownym aresztowaniem, podając się za obywatelkę Luksemburga, w grudniu 1945 roku opuściła Polskę. Z grupą kilkunastu działaczy narodowych, przez Czechy i Niemcy dotarła do obozu II Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną. Tam poznała swego przyszłego męża, oficera rezerwy Henryka Lorysia. W październiku 1946 roku wyjechali do Anglii, a w styczniu 1952 roku do USA. Aktywnie zaangażowała się w pracę w organizacjach polonijnych - działała m.in. w Stronnictwie Narodowym, była członkiem ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Przez 32 lata była redaktorem "Głosu Polek", organu Związku Polek w Ameryce. W grudniu 1999 roku została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej SN.

Maria Mirecka- Loryś ma na swoim koncie różne publikacje. W 2014 r. powstał reportaż dokumentalny Ewy Szakalickiej z cyklu „Koło historii: szkic do życiorysu” pt. „Maria Mirecka – Loryś”.

Na przestrzeni ostatnich lat brała udział w wielu konferencjach naukowych i patriotycznych wydarzeniach. Została uhonorowana wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi m.in.: Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżek Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, który 3 maja 2006 roku otrzymała z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Z okazji 100 rocznicy urodzin miasto szykuje dla pani Marii niespodziankę. Jubilatka otrzyma tytuł „Honorowego Obywatela Stalowej Woli”.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Heilige Geist

A wiecie, wszedłem ostatnio na nekrologii na stronie "Memento", i obliczyłem że średnia długość życia w Stalowej Woli to 76 lat.

~Enrique

Jak to- nie musi mieszkać. Działała podczas II wojny w całym regionie. Honorowego obywatelstwa nie otrzymują mieszkańcy, bo już mają zwykłe obywatelstwo miasta ;)

~jak to

~Akcja ???? To ona nie mieszka w stalowej woli?

~mihhh

niespodzianka bedzie bo pani lorys nie wiem co tam miasto wymysliło przy okazji jej urodzin

~Justyna

Tu jest taka patologia w Polsce że jeśli ktoś skończył 100 lat lub się zasłużył lub zmarł a za życia zrobił coś dla ojczyzny to w tedy dają medale! Zapewniam was znam wiele osób które nie ukończyły nawet 30 lat a już zasługują na medal! Media są głupie!

~Akcja

kpt. Maria Eleonora Mirecka Loryś 7 lutego kończy 100 lat !

Wyślij kartkę bohaterce na setne urodziny!

Maria Mirecka Loryś
ul. Rudnicka 71
37-400 Nisko Racławice

~Ciekawy

Jaka to niespodzianka, jak już żeście wypaplali?

~Kedyw AK

W grudniu sejm uchwalił 2016 Rokiem Cichociemnych. Cichociemni byli spadochroniarzami Armii Krajowej którzy przeszli szkolenie w Anglii i byli zrzucani do Polski do różnych oddziałów AK na terenie okupowanej Polski. Do Rozwadowskiego Kedywu AK był zrzucony cichociemny Stanisław Sołtys ps. "Wójt". Miejmy nadzieję że i on zostanie należycie uhonorowany w tym roku.

~NATO

Panie prezydencie na kolejne uhonorowanie zasługuje inna pani Maria, z Chicago. Pełne Jej dane osobowe to Maria Dziura, b. mieszkanka Stalowej Woli a od wielu lat mieszkająca z Rodziną w Chicago. To znana z wielu, wielu akcji charytatywnych, o wielkiej wrażliwości osoba. W swym dorobku posiada Order Uśmiechu nadany przez dzieci z Tarnobrzega oraz dwa Złote Krzyże Zasługi nadane przez prezydenta RP. Nie będzie cienia wątpliwości, że ten tytuł będzie w pełni zasłużony. Na co dzień jest naszym Ambasadorem za granicami państwa czy tego chcemy czy też nie. Pani Marii Mireckiej-Loryś szczere gratulacje i życzenie 200 lat!

~Nacjo

Widać rękę narodowca. Dobrze młody.