Blisko 140 tys. osób odwiedziło Muzeum

Image

W minionym roku na 5 wystawach stałych, 23 wystawach czasowych w Polsce i zagranicą, 702 zajęciach edukacyjnych – z oferty Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli skorzystało 137 382 odbiorców.

Na co dzień po prostu dużo się tutaj dzieje i wszyscy już do tego się przyzwyczaili. Ale kiedy raz do roku Rada Muzeum  bierze pod lupę całoroczne przedsięwzięcia, jest okazja, by szczegółowo przeanalizować miniony rok.

Rok 2013 przyniósł 75-lecie Stalowej Woli i zdominował program wystawienniczo-wydawniczy  Muzeum. W ramach jubileuszu zostało otwartych kilka wystaw, z czego wystawa „Wzorowe Miasto” i „Stalowa Wola 1938 w obiektywie Bronisława Rudzińskiego” stanowiły rezultat kolejnego etapu badań na temat architektury i urbanistyki miasta.

Ale najważniejszym dokonaniem Muzeum w tej dziedzinie jest polsko-angielska monografia „Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne”, opracowana przez zespół autorów pod naukową pieczą prof. Elżbiety Przesmyckiej z Uniwersytetu Wrocławskiego, od lat zajmującej się architekturą miast Centralnego Okręgu Przemysłowego. To najobszerniejsza z ośmiu publikacji wydanych w roku 2013.

Oprócz wydarzeń związanych z jubileuszem miasta odbywały się inne wystawy czasowe – łącznie 23, w tym 17 własnych. Warto dodać, że trzy wystawy stalowowolskiego Muzeum prezentowane były za granicą , a jedna w Krakowie.

Edukacja to jedno z najistotniejszych działań muzealnych. W roku 2013 odbyło się tu ponad 700 zajęć – a co ciekawe, po raz pierwszy Muzeum przeprowadziło zajęcia… za granicą: w Irlandii, w polskiej szkole w Dundalk.

W dziedzinie edukacji nowością był projekt „E-Grosik. Publikacja dydaktyczna dla dzieci zintegrowana z animacją i działaniami edukacyjnymi”, pozwalający w atrakcyjnej, nowoczesnej formie przekazać dzieciom podstawy wiedzy na tematy ekonomiczne. Projekt ten uhonorowany został wyróżnieniem w ministerialnym konkursie „Wydarzenie muzealne roku – Sybilla 2013”. Natomiast w ogólnopolskim konkursie „Muzeum Widzialne” organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ), Muzeum zajęło III miejsce w kategorii identyfikacji wystaw czasowych za wystawę Unpolished – young design from Poland.

W roku 2013 rozpoczęto realizację projektu „Muzeum bez barier” – koalicja muzeów Polski i Ukrainy na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Z tym projektem wiązały się duże prace inwestycyjne w budynku Muzeum.

Badania naukowe, kwerendy, projekty, prace wydawnicze, lekcje muzealne, warsztaty, eventy, ale również administracja pięcioma zabytkowymi budynkami, i związane z nimi inwestycje (18 szt.), przetargi, zamówienia z wolnej ręki (85 szt.), inwentaryzacje, zakupy, rozliczenia – to codzienna, nie rzucająca się w oczy działalność Muzeum. Wszystko to realizują zaledwie 23 osoby.

W Radzie Muzeum (kadencja 2012-2015 r.) zasiadają: Stanisław Cisek, prof. dr hab. Sylwester Czopek, ks. dr hab. Wilhelm Gaj-Piotrowski, Stanisław Kłapeć, prof. dr hab. Kazimierz Kuczman, Mariusz Potasz, dr hab. Sławomir Toman, prof. dr hab. Anna Sieradzka, dr Grażyna Stojak, Jacek Czech, Wit Karol Wojtowicz, Marek Gruchota.




Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
mamat

Gratulacje ,brakuje na zdjęciu pani Edytki ,która jest duszą wszystkich zajęć edukacyjnych

mamat

Gratulacje ,brakuje na zdjęciu pani Edytki ,która jest duszą wszystkich zajęć edukacyjnych

~ubek

BRAWO,BRAWO!!!!!!

~kolo

GRATULACJE dla MUZEUM! taka działalność robi wrażenie! To powinno trafić też do wyobraźni tych którzy uwazają ze takie instytucje odwiedzane sa przez garstkę osób. A tu wyglada na to ze same tyko wystawy odwiedziło ze 100 tys albo wiecej...

~:)---<

To spokojnie jakiej 10tys z biletów?