Pracownicy Elektrowni walczą o swoje
20 oraz 21 marca br., w siedzibie Regionu „Solidarność” Ziemi Sandomierskiej w Stalowej Woli, odbędą się spotkania z pracownikami Elektrowni Stalowa Wola, którzy mogą ubiegać się o odszkodowanie. Na skutek konsolidacji spółek elektroenergetycznych, Skarb Państwa zaproponował im zamianę akcji przedsiębiorstwa na papiery wartościowe Tauron PE SA. Szkoda mogła wynieść nawet 7678zł. Takich osób jest w sumie ponad 1500 osób, a z samej Stalowej Woli około 850. W akcję włączyli się przedstawiciele organizacji związkowych z Elektrowni Stalowa Wola.
Jednym z etapów procesu konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego była zamiana akcji, realizowana przez Skarb Państwa. Proponował on wtedy dziesiątkom tysięcy akcjonariuszy mniejszościowych zamianę swoich akcji zakładów energetycznych, kopalni i elektrowni na akcje spółek konsolidujących (PGE Energia, PGE GiE, Tauron Polska Energia SA, Energa SA). Na skutek zamiany akcji, mieszańcy woj. podkarpackiego, którzy pracowali w Elektrowni Stalowa Wola, posiadający mniejszościowe pakiety tej spółki, otrzymali akcje Tauron PE SA o niższej wartości. Według szacunków Wspólnej Reprezentacji, odszkodowanie może wynieść nawet 7 678 zł na osobę. Takich osób jest w sumie ponad 1500 osób, a z samej Stalowej Woli około 850. W sumie w całym województwie podkarpackim poszkodowanych na zamianie jest blisko 4700 osób. Są to również akcjonariusze Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego.
W związku z tym, 20 oraz 21 marca br., w siedzibie Regionu „Solidarność” Ziemi Sandomierskiej w Stalowej Woli, ul. Wolności 2A, w godzinach od 9.00 do 14.00. odbędą się spotkania z osobami poszkodowanymi, na których przedstawiciele Wspólnej Reprezentacji tłumaczyć będą dlaczego można ubiegać się o odszkodowanie i jak to robić. Na stronie inicjatywy http://wspol(...)lkulator znajduje się specjalny kalkulator, za pomocą którego, każdy może samodzielnie obliczyć wysokość odszkodowania jakie mu przysługuje.
W akcję włączyły się również trzy organizacje związkowe z Elektrowni Stalowa Wola: Związek Zawodowy Pracowników Dozoru Elektrowni Stalowa Wola, MOZ NSZZ "Solidarność" Elektrowni Stalowa Wola oraz ZZPRC Elektrownia Stalowa Wola.
- Spotykamy się z przedstawicielami Wspólnej Reprezentacji, ponieważ po przeanalizowaniu procesów jakie zaszły podczas zamiany akcji w czasie konsolidacji energetyki, jesteśmy zdania, że naruszona została zasada równości na szkodę akcjonariuszy mniejszościowych – powiedział Mirosław Walec, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dozoru Elektrowni Stalowa Wola
- Nasza inicjatywa powstała w 2011 roku i od tego czasu przystąpiło do niej ponad 20 tys. osób z całej Polski. Początkowo większość ludzi, z którymi rozmawialiśmy, była kompletnie zaskoczona, że mogą ubiegać się o jakieś odszkodowanie. Tym bardziej byli zdziwieni, jak okazywało się, że rekompensata może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – mówi Artur Wnuk, przedstawiciel Wspólnej Reprezentacji.
Wszystkie osoby, które złożyły lub w najbliższym czasie złożą pozwy przeciwko Skarbowi Państwa, indywidualnie lub przystępując do inicjatywy Wspólna Reprezentacja mogą wkrótce odzyskać swoje pieniądze. Prokurator Generalny, w opinii przesłanej do Trybunału Konstytucyjnego, w listopadzie 2013 r., stwierdził, że Minister Skarbu Państwa bezprawnie wprowadził jednostronną redukcję akcji, a niektóre przepisy jego rozporządzenia z dnia 19 lutego 2008 r. są niekonstytucyjne. Zdaniem prokuratora, minister przekroczył swoje kompetencje, gdyż nie miał ustawowego upoważnienia do wprowadzenia zasady proporcjonalnej redukcji a zadaniem ministra było wykonanie ustawy konsolidacyjnej, a nie samowolne jej uzupełnianie czy modyfikacja.
Co to oznacza dla poszkodowanych?
W ramach procedury postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym swoją opinię w zakresie zasadności składanych przez Wspólną Reprezentację zarzutów wyrażają sejm oraz Prokurator Generalny. Pierwsza powinna być znana pod koniec marca, a druga już została wydana. Stanowisko Prokuratora Generalnego potwierdza słuszność zarzutów stawianych przez Wspólną Reprezentację w procesach sądowych, co przybliża ją do odzyskania odszkodowań za bezprawne pozbawienie akcjonariuszy części majątku. W terminie czerwiec-wrzesień 2014 r. powinno rozpocząć się postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym. Pozytywny wyrok tego organu oznacza praktycznie, że żaden sąd nie może odmówić wypłaty odszkodowań w prowadzonych przez Wspólną Reprezentację postępowaniach.
6 lutego 2014 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie, Wspólna Reprezentacja, złożyła pozew w imieniu 6 504 osób. Domaga się w nim, od Skarbu Państwa, ponad 160 mln złotych dla poszkodowanych akcjonariuszy (166.780.603 zł). Wcześniej, 5 lutego 2013 roku, w imieniu 1088 właścicieli akcji Zespołu Elektrowni Dolna Odra, Marcin Juzoń złożył w szczecińskim sądzie pozew przeciwko Skarbowi Państwa, na kwotę ponad 13 mln złotych. Podobny pozew, 17 kwietnia 2013 r., na kwotę ponad 270 mln zł, w Sądzie Okręgowym w Warszawie, w imieniu 11 256 osób - właścicieli akcji skonsolidowanych spółek, złożył również Marcin Juzoń.
Komentarze
a gdzie są związki zawodowe,że pozwalają by prawnik brał połowę za wygraną sprawę.tyle nie biora nawet amerykańscy adwokaci.pachnie szwindlem na odległosć,tym bardziej ,że większosc poszkodowanych nawet nie wie o co w tym chodzi.
Ile trzeba oddać związkom jako koszt? Czy to prawda, że 1/3.?
Uważajcie też na prawników oferujących pomoc przy uzyskaniu rzekomo niebotycznych kwot za służebności przesyłu, słupy energetyczne na działce, sieci przesyłowe na terenie posesji itp.
To też szwindel.
http://forsal.pl/artykuly/722338,pge-marcin-juzon-socrates.html
http://forum(...)_A_.html
poczytajcie troche internet na temat tej firmy i samego p. juzonia
a ja bym radził w tej euforii ,wizji otrzymania kasy zaczerpnac wiedzy u prawnika co do tresci podpisywanej umowy