Powiat Stalowowolski od kuchni

Image

1 marca mieszkańcy powiatu stalowowolskiego odkryli smaki regionu. Przepisy dań, które serwowano na stole podczas uroczystości znajdują się w folderze promującymi naszą lokalną kuchnię, wydanym przez starostwo.

Do czerwca br. Powiat Stalowowolski realizować będzie projekt „Powiat Stalowowolski od kuchni – popularyzacja lokalnych produktów kulinarnych gmin Powiatu Stalowowolskiego”.

W jego ramach powstał wyjątkowy folder informacyjno- promocyjny. Został on wydany w nakładzie 1,5 tys. sztuk. W folderze znalazło się 19 przepisów regionalnych. Ponadto powstanie zakładka z naszymi kulinarnymi produktami lokalnymi na powiatowej stronie www.stalowowolski.pl.

Powiat chce również oznaczyć urzędy gmin plakatami „Dobre, bo nasze…” ze zdjęciami właśnie naszych produktów kulinarnych. „Książeczki kulinarne” zostaną rozesłane do gminnych bibliotek, tak by każdy kto zechce mógł z nich skorzystać. Partnerem wspierającym projekt jest: Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Pysznica. Uczestniczą w nim gminy: Pysznica, Zaleszany, Zaklików, Radomyśl nad Sanem.

- Chcieliśmy pokazać jak bogatą mamy kuchnię, jak na tak naprawdę mały powiat. Kuchnia jest bardzo bogata, bardzo zróżnicowana, w zależności do jakiej miejscowości, gminy pojedziemy. Chcieliśmy też pokazać wspaniałych ludzi, którzy stoją za pielęgnowaniem tej tradycji lokalnej kuchni. Ci ludzie robią to tak naprawdę z zamiłowania, z serca, a dzięki temu możemy ciągle sięgać po przepisy, które żyły w kuchniach ich babć, prababć. Dzisiaj by były zapomniane, a dzięki nim można je jeszcze wykorzystać - mówił Tomasz Wosk, Naczelnik Kancelarii Starosty.

Wśród lokalnych dań znalazły się: pierogi z kaszy jaglanej, kapusta wigilijna po pysznicku, kiełbasa pieczona świąteczna po pysznicku, jaglaniaczki pysznickie, chleb pysznicki, jeżyki pysznickie, klops z grochu faszerowany mięsem, chwałowicka rolada biszkoptowa z masą z fasoli, pasztet z fasoli, kruche pierożki z fasolą, chleb chwałowski, kotlety z kapusty i fasoli, kotlety z czerwonego grochu, jagodzianki lipskie, śmietankowiec lipski, kapusta turebska, pilchowski krupnik z gęsi, pilchowska gęś z pieca. W piątek 1 marca podczas Powiatowego Dnia Animatora Kultury i Sportu mieszkańcy powiatu mogli spróbować pysznych lokalnych potraw.

- Zainteresowanie projektem przerosło nasze oczekiwanie. Raz- nie spodziewaliśmy się, że będzie tylu chętnych, żeby wziąć w tym udział, żeby podać przepisy, żeby się tutaj znaleźć. W związku z tym, że zainteresowanie tym projektem było tak ogromne, tak dużo ludzi chciało w tym projekcie uczestniczyć, już postanowiliśmy, że jak będzie nabór, złożymy następny wniosek i chcemy zrobić coś dwa razy więcej, czyli jeszcze więcej przepisów, jeszcze większy folder, jeszcze większy poczęstunek, jeszcze większa impreza – mówił Tomasz Wosk, Naczelnik Kancelarii Starosty.

Każdy w piątkowy wieczór mógł skosztować specjałów regionalnej kuchni. Idea była taka, by mieszkańcy powiatu mogli sami ocenić nasze wyroby, a ci którym przypadły one do gustu, mogli do domu zabrać folder z przepisami, by później zrobić tę samą potrawę w domu.

Powiat na realizację tego przedsięwzięcia wydał niecałe 1,5 tys. zł, dofinansowanie z zewnątrz wynosiło ponad 7 tys. zł.

[MagPie]

Przewiń do komentarzy























Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~peszcz

do sołtysa STW - masz chłopie rację, panie prezenterki od nalewek, że palce lizać, mniam, mniam. Piękne kobiety i chyba nalewki niczego sobie!

~koss

Pamiętacie jak onegdaj niejaki imć szlachcic Wiesław S. organizował przed starostwem wystawę produktow wielkanocnych z konsumpcją włącznie za pieniądze z ...gmin powiatu? To był artysta, najadł się, napił za darmo i jeszcze mu to gminy opłaciły! Może by w nadchodzące świeta wrócić do tamtej zapominanej ale jakże polskiej, powiatowej tradycji. Co wy na takie dictum starostowie?

~abc

Śmietanowiec to tradycja w naszej rodzinie ponad 50 lat, a z Lipy nie pochodzimy!Protestuję przeciw przypisywaniu go akurat tej miejscowości.

~ja pie......

"mieszkańcy odkryli smaki regionu". Niestety, podniebieniem władz. Może starości opiszą na stronie oficjalnej te smaki.

~mimik

jak zwykle informacja po fakcie ...

~sołtys STW

Panie prezentujące produkty wyglądają równie smakowicie i kobieco umiech Nie tak jak oświęcimskie wieszaki serwowane nam teraz w męndiach.

~ja22

Najadłbyś się. Chyba wstydu. A tak poważnie, to czy starostwo kiedykolwiek rozdawało nagrody (jakiekolwiek) bez zastawionych stołów? Dlaczego "przejadają" tyle kasy?

~smakosz

to nie mogliście napisać wcześniej, że bedzie taka impreza. poszedłbym i się najadł

~dzxyz

Wyroby wyglądaja smakowicie.......... i tak chyba smakowały.