Komu jest gorąco i duszno?
W gorące dni bezwzględnie nie zapominaj o swoim czworonogu, który tak samo jak człowiek odczuwa upał. Doktor weterynarii Greta Skrzypek radzi w jaki sposób opiekować się zwierzętami podczas gorących dni.
Pies i kot chłodzą się dzięki… łapom
Upalne, letnie dni są mordercze nie tylko dla nas, ludzi ale również dla naszych "czworonożnych przyjaciół". Należy podkreślić, że tylko nieliczne ssaki mają możliwość utraty ciepła z organizmu: człowiek poprzez pocenie się, a także m. in. konie czy bydło.
- Psy oraz koty, co prawda posiadają gruczoły potowe, są one jednak rozmieszczone tylko i wyłącznie pomiędzy opuszkami łap. W innych miejscach ciała nie mogą tracić ciepła poprzez pocenie się. Mają one jednak inne sposoby radzenia sobie z upałami (np. zianie). Niejednokrotnie i ten mechanizm bezpieczeństwa przed przegrzaniem się nie wystarcza i dochodzi do szoku cieplnego, który może spowodować nawet śmierć zwierzęcia - ostrzega doktor weterynarii Greta Skrzypek, a zarazem prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt Futrzak.
NIGDY nie zostawiaj pupila w aucie podczas upału
Bezwzględnie należy pamiętać i przestrzegać zasady, że nie wolno zostawić zwierzęcia w samochodzie, nawet z tzw. uchylonymi szybami i miską wody!!! Temperatura we wnętrzu rozgrzanego auta sięga nawet 50 st. C. Przecież my sami, wietrzymy choć na chwilę auto, zanim do niego wsiądziemy, a co dopiero mówić o pozostawieniu w nim przy "uchylonych szybach" swojego psa. Nawet krótka podróż autobusem, pociągiem czy samochodem może skończyć się dla zwierzęcia przegrzaniem.
- To samo dzieje się ze zwierzęciem uwiązanym i pozostawionym pod sklepem w pełnym słońcu, podczas gdy właściciel nie odczuwa gorąca, bo robi właśnie zakupy w klimatyzowanym pomieszczeniu. Pamiętajmy, jeżeli już musimy zapakować czworonoga do samochodu, to wybierzmy godziny nocne i auto z klimatyzacją. Najlepiej jednak pozostawić go w domu pod opieką rodziny czy znajomych, a na zakupy wybierzmy się sami, a nie przy okazji spaceru z czworonogiem- mówi Greta Skrzypek.
Jak pomóc zwierzakowi przetrwać lato?
Temperatura panująca w naszych mieszkaniach niejednokrotnie również może być męcząca dla psa czy kota. Jest jednak kilka sposobów na to, by pomóc naszemu pupilowi:
- Po pierwsze, bezwzględnie musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody, [p]- na spacery wychodźmy wczesnym rankiem oraz wieczorem, kiedy spadnie temperatura powietrza. Można również zaopatrzyć się w przenośne miski do wody lub chociażby zwykłą butelkę wody niegazowanej,
- możemy delikatnie zwilżać wodą łapy, uszy oraz pysk - nie wolno zaś podawać lodowato - zimnej wody oraz lodów, bo może się to skończyć zapaleniem gardła, [p]- zapewnijmy naszemu pupilowi dostęp do chłodnego pomieszczenia, tj. np. chociażby łazienki, garażu, piwnicy.
- rasy brachycefaliczne (tj. bokser, pekińczyk), bardzo młode psy, starsze oraz otyłe znacznie gorzej znoszą upały,
[i]- Koty chodź lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami, to jednak i one nie są dla nich obojętne. Powyższymi wskazówkami możemy się równie dobrze kierować opiekując się kotami, a dodatkowo "kapiący kran" zachęci każdego kociaka do większego pobierania wody – radzi Greta Skrzypek.
W upalne dni nie tylko ludzie "dotkliwie" odczuwają wysokie temperatury. Odczuwają je również zwierzęta, które pozostawione na słońcu nie poradzą sobie same. Jako właściciele, kochajmy je i dbajmy o nie, a przede wszystkim nie zapominajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy…
ProClim Kraków KlimatyzacjaProClim Kraków Rekuperacja
Klimatyzacja Kraków
Komentarze
ger, prostak jesteś.
Ger ale jesteś .... brak słów. Lepiej wysterylizuj kocice a nie topisz koty !!
czyli co kupujemy klimatyzacje dla psa
moje kotki maja juz chlodno bo se leza spokojnie w sanie